“Total recall”, czyli trochę ciekawostek o chorobie Alzheimera i ZD
czerwiec 20, 2010 by Jarek
Kategoria: Mózg, układ nerwowy
Od początku roku praktycznie wciąż piszę o chorobie Alzheimera ze względu na powiązania z ZD. Dzisiaj podsumuję ten temat trochę, ale z drugiej strony czyli jak choroba Alzheimera korzysta z ZD i jakie są wzajemne reperkusje.
1.TESTY PAMIĘCI
To było chyba w ubiegłym tygodniu jak napisałem o powiązaniu choroby Alzheimera i ZD z perspektywy oczu i obecności w nic hAPP . Obecność amyloidu jest pierwszą oznaką diagnostyczną o możliwym rozwoju choroby Alzheimera. Jednak jak się okazuje w przypadku osób z ZD postęp choroby w postaci demencji sprawdza się prostymi testami pamięci wykonywanymi przy określonej czasowo procedurze. Właśnie przeczytałem artykuł w którym mówi się, że tego typu testy mogą stanowić doskonałe badanie przesiewowe dla całej populacji w celu wykrycia choroby Alzheimera.
2.DIETA
Wciąż wielu z nas wierzy, że odpowiednia dieta może być rozwiązaniem na wiele problemów. Zgodzę się z tym, że właściwe odżywianie to połowa sukcesu. Dr. Brenda Plassman z Duke University sprawdzała tak powszechnie polecaną dietę śródziemnomorską dla osób z ZD. Po blisko 2 letnich obserwacjach stwierdziła: “…jest to świetna dieta wspomagająca równowagę tłuszczową i zapewniającą zdrowe serce.” Jednak jak sama nadmieniła, jej poszukiwania dążyły do udowodnienia że szeroko stosowana dieta zapewnia lepszą pamięć osób z ZD, gdyż były takie domniemania. Niestety ani u osób z ZD, ani u osób z chorobą Alzheimera, które też zostały włączone do projektu, nie zauważono jakichkolwiek pozytywnych zmian w tym zakresie.
3.GINKGO
Kolejne badania potwierdziły wpływ Ginkgo na redukcję GABY u myszy z ZD. Równolegle prowadzono “test pamięci” dla osób z ZD i osób z chorobą Alzheimera, który był wywołany ostatnimi doniesieniami o braku skuteczności ginkgo u osób w podeszłym wieku z chorobą Alzheimera. I co wyszło? Osoby z ZD są sprawniejsze “pamięciowo” po podawaniu ginkgo, ale nie osoby z chorobą Alzheimera. Badania te zatem potwierdzają, że samo podanie ginkgo “usprawnia” umysł osoby z ZD i ten mechanizm powoduje lepsze jego funkcjonowanie, ale nie likwiduje on przyczyn choroby Alzheimera i jego skutków w postaci zanikającej pamięci.
4.POZIOM APP
Próbowano określić jaki poziom APP niesie widoczne skutki w postaci choroby Alzheimera u osób z ZD i bez. Oczekiwano, że pojawi się jakiś wzór który będzie miał zastosowanie w działaniach diagnostycznych. Niestety wszystko wskazuje na to, że w całej populacji są osoby predysponowane do choroby Alzheimera i to one praktycznie od urodzenia kumulują APP (potwierdzają to badania nad okiem w kontekście choroby Alzheimera i ZD). W momencie, gdy “dołączy” się do tego ZD, to po prostu następuje “KUMULACJA”, która w wieku 8-9 lat u dziecka z ZD może spowodować chorobę Alzheimera. Podawanie kurkumy i leków redukujących APP usprawnia zdecydowanie osoby z ZD. Co jest istotne leki takie są w istocie lekami stworzonymi właśnie po to aby pomóc osobom dotkniętym chorobom. Jednak jak się okazuje naturalne suplementy jak kurkuma ma bardzo ograniczony wpływ na osoby bez ZD, ale z chorobą Alzheimera.