Trehaloza, czyli “dobre sprzątanie organizmu”

listopad 16, 2015 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Gosia wywoła temat. Ja przyznam się, dzięki Richardowi usłyszałem o tym cukrze 2 lata temu, ale w związku z bardzo słabą “wchłanialnością” (biodostępnością) odrzuciłem temat jako nie do wykorzystania. Dziś wraca i dziękuję Gosi za to.

Temat zacznę jednak z innej strony, wyjaśnienia co to jest autofagia i autofagocytoza https://pl.wikipedia.org/wiki/Autofagia 

proces kataboliczny polegający na trawieniu przez komórkę obumarłych lub uszkodzonych elementów jej struktury. Występuje u wszystkich eukariontów i ma miejsce zarówno w komórkach zdrowych, jak i patologicznych. W okresie niedoboru substancji odżywczych proces nasila się – komórka koncentruje się na procesach niezbędnych do życia i pozyskuje energię ze zbędnych elementów.

Ten element jest czynnikiem łączącym chorobę Alzheimera, autyzm i zespół Downa i jest w tych problemach neurodegeneracyjnych kojarzony ze ścieżką mTOR.

image

http://onlinelibrary.wiley.com/store/10.1111/jcmm.12349/asset/jcmm12349.pdf;jsessionid=9B19A062B30F04D70C9D7C7B05C2C7C2.f02t04?v=1&t=ih0v5ii1&s=1a26522a7051ff0fe38c969b1474ec829a3a9f6c

W przypadku autyzmu mTOR to problem pozbycia się dodatkowych synaps, które są charakterystycznym elementem dezorganizującym mózg autysty. Rozwijają się one w późnym dzieciństwie. Badając mózgi autystów naukowcy zauważyli, że oprócz tego problemu, zawierają one dużą ilość “starych” “uszkodzonych” i “niepotrzebnych” części, które nie zostały należycie usunięte przez ścieżkę nazywaną właśnie autofagocytozą.

image

Lewe zdjęcie prezentuje neuron autysty, a po prawej kontrolny.

http://m.medicalxpress.com/news/2014-08-children-autism-extra-synapses-brain.html

Okazuje się, że jednym z “winowajców” tego problemu jest nadmiernie aktywny mTOR.

W zespole Downa i chorobie Alzheimera kluczowym “starym” elementem, który nie został należycie oczyszczony jest amyloid beta.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/24236985/

image

W badaniach laboratoryjnych przeprowadzonych u myszy z typologią APP (spójną z ZD) trehaloza dała oczekiwany rezultat pozbycia się nadmiernej ilości amyloidów beta.

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0005273610003391

Jak wiemy, mTOR w ZD w połączeniu z aktywnością genu RCAN 1 (fosforylizacja protein tau) jest w ZD typowy dla choroby Alzheimera. Deregulacja aktywności mTOR prowadzi do demencji. Można regulować mTOR rapamycyną, jednakże ta przynosi także niepożądane skutki uboczne.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/24735980/

image

…a amyloid beta w ZD nie jest usuwany, gdyż mechanizmy czyszczące po prostu wciąż zawodzą.

http://www.zespoldowna.info/nie-chodzi-o-amyloid-beta-tylko-o-jego-usuniecie-w-chorobie-alzheimera-i-w-zespole-downa-wyjasnienie.html

http://www.zespoldowna.info/choroba-alzheimera-czyszczenie-amyloidu-beta-cd.html

I tutaj pojawia się trehaloza z jej zdolnością do “sprzątania”. Ma wciąż jednak pewną wadę: TREHALOZA JEST SŁABO “WCHŁANIANA” GDYŻ ULEGA ROZKŁADOWI PRZEZ ENZYMY ZNAJDUJĄCE SIĘ W JELITACH.

Zatem skąd jej popularność i wiara w jej działanie. Po pierwsze w autyzmie obok “czyszczenia” jelit istotnym jest fakt obniżenia ilości konsumowanego białego cukru. Trehaloza znalazła zatem pomimo swojej niskiej biodostępności, zastosowanie jako słodzik.

Po drugie w niektórych przypadkach wystarcza nawet niskie stężenie by pomóc, więc się próbuje.

Po trzecie pojawiają się produkty, które wzmacniają przenikanie i wchłanianie trehalozy w organizmie. Ich efektywność w ostatnim okresie rośnie i przez to ten produkt odgrywa co raz większe znaczenie.

 

http://www.nature.com/ja/journal/v68/n8/full/ja201523a.html

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...