Tryptofan, serotonina, melatonina cz.4 czyli witamina B 3 (niacyna) jest najważniejsza
wrzesień 17, 2014 by Jarek
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa
Gdy szukałem źródeł do tego artykułu, byłem zaskoczony, że o witaminie B 3, niacynie nie ma w przypadku ZD ani jednego artykułu. Przeszukałem literaturę dotyczącą choroby Alzheimera (CHA) i tylko było napisane, że wysoki poziom może zapobiegać występowaniu tej choroby.
Dlaczego o tym piszę?
Cóż w dyskusji o poziomach tryptofanu,serotoniny i melatoniny w ZD zapomina się o pewnych naturalnych ścieżkach metabolicznych. Ich analiza potwierdza nie tylko braki ilościowe podstawowych produktów potrzebnych do uzyskaniu określonego produktu ostatecznego w ZD, ale pokazuje jak MECHANIZMY PRODUKCYJNE są “po przestawiane”.Daje to w efekcie PEWNOŚĆ, że nie można suplementować początku procesu np. tryptofanu by uzyskać efekt końcowy tj. melatoninę, bo to jest ze względu na te właśnie mechanizmy produkcyjne NIESKUTECZNE. Każdy etap musi być wsparty i uzupełniony.
Wracamy do tryptofanu i początku jego zmiany w serotoninę.
W procesie tym, by uzyskać 1 mg niacyny potrzeba 60 mg tryptofanu i nie tylko ale o tym później.
Niacyna jest w absolutnym priorytecie PRODUKCYJNYM w organizmie, jest potrzebna w tak wielu procesach, że po prostu musi być! Jeżeli brakuje niacyny, tryptofan w pierwszej kolejności jest zużywany na jej WYTWARZANIE. EFEKT depresja, brak snu, problemy z funkcjonowaniem.
W ZD niacyny jest wystarczająco dużo, bo nikt o niej nie pisze. Tak samo w CHA. Natomiast potwierdza się znaczący spadek poziomu serotoniny, która jest na następnym etapie konwersji tryptofanu ze wszystkimi skutkami tego problemu .
WNIOSEK:
Potwierdza się zaburzenie procesu konwersji tryptofanu w serotoninę tytułem przekierowania jego zasobów na ścieżkę produkcji witaminy B 3. Wysokie poziomy kwasów karboksylowych, o których rodzice informowali po swoich badaniach (quinolinic acid) w kierunku zaburzeń snu, jednoznacznie potwierdzają tezę o bardzo wysokim zapotrzebowaniu organizmu z ZD na niacynę. Powiedziałbym nienormatywnie wysoką.
Czy zatem zwiększenie ilości dostarczanego tryptofanu poprzez suplementację (jak dużą?) może spowodować zwiększenie produkcji serotoniny? Mi wydaje się, że nie.
Witamina B3 (witamina PP; ATC: A 11 HA 01, C 10 AD 02) – wspólna nazwa na określenie dwóch związków: kwasu nikotynowego (niacyny, czyli kwasu 3-pirydylokarboksylowego, pochodnej pirydyny) i amidu kwasu nikotynowego (nikotynamidu). Niacyna jest znana również jako czynnik przeciwpelagryczny, stąd niekiedy nazywa się ją również witaminą PP. Może być ona, w przeciwieństwie do innych witamin z grupy B, produkowana w organizmie z podstawowego aminokwasu, tryptofanu. Są to jednak niewielkie ilości i jej najważniejszym źródłem powinno być pożywienie. Należy również pamiętać, że tryptofan należy do aminokwasów egzogennych, czyli takich, które nie mogą być syntetyzowane w organizmie, lecz muszą zostać dostarczone w pożywieniu.
Współdziała w syntezie i rozkładzie węglowodanów, kwasów tłuszczowych i aminokwasów, w przemianach metabolicznych mających na celu uwalnianie energii, uczestniczy w tworzeniu czerwonych ciałek krwi, hamuje toksyczne działanie związków chemicznych i leków, reguluje poziom cholesterolu we krwi, rozszerza naczynia krwionośne, oddziałuje korzystnie na system nerwowy i stan psychiczny, poprawia ukrwienie skóry i kondycję włosów.
Zwiększenie ilości spozywanego tryptofanu podnosi poziom metabolitów serotoniny (5-HIAA https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_5-hydroksyindolooctowy ) z tryptofanu produkowana jest serotonina a nastepnie jest ona rozkładana do metabolitów….. POdobnie jest podczas zazywania leków przeciwdepresyjnytch SSRI – wzrasta poziom metabolitów serotoniny (5-HIA) – ja to tak rozumiem, że organizm zauważa że mamy nadmiar serotoniny więc ją rozkłada i wydala w postaci 5-hiaa