Tryptofan, serotonina, melatonina cz.9 czyli czy mozna podawać tryptofan, 5-HTP, fluoksetynę i melatoninę w tym samym czasie
wrzesień 22, 2014 by Jarek
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola
Skoro napisałem, że powinniśmy podawać poszczególne substancje w postaci suplementów na każdym etapie metabolizmu serotoniny, to powstaje pytanie które i w jakiej ilości i czy mogą być podawane razem?
Przedmiotem moich rozważań były następujące substancje w tym cyklu artykułów:
-tryptofan
-5-HT
-fluoksetyna
-magnez
-witamina B 6
-witamina B 9
-cynk
Dyskusję zamknąłem następującym wnioskiem:
“WSPARCIE ŚCIEŻKI METABOLICZNEJ SEROTONINY MUSI ODBYWAĆ SIĘ KASKADOWO NA KAZDYM ETAPIE JEJ METABOLIZMU.
Z DRUGIEJ STRONY MUSI BYĆ WSPARTE MECHANIZMAMI KORYGUJĄCE NIETYPOWE PROCESY TRANSPORTUJĄCE, CZY PRZETWARZAJĄCE DANĄ SUBSTANCJĘ.
NIE MOŻNA ZAPOMINAĆ O KOFAKTORACH BEZ KTÓRYCH TE PROCESY NIE MOGA SIĘ ODBYWAĆ.
Stąd obok odpowiedniej diety, suplementów konieczne są leki chociażby w postaci fluoksetyny (SSRI), która zwiększa efektywność wykorzystania istniejącej w organizmie serotoniny!”
Z tej perspektywy należy rozważać następujące tematy:
1.Podawanie tryptofanu może mieć miejsce, gdy podajemy 5-HTP (jest to suplement baza dla dalszych etapów wytwarzania serotoniny). Biorąc jednak pod uwagę sam proces wykorzystania i konwersji serotoniny, wydaje mi się, że podawanie 5-HTP, mija się z celem. Dodatkowym powodem jest błąd transportu serotoniny w ZD.
2.Z tej perspektywy, o ile pewne ilości tryptofanu należy podawać z kofaktorami, o tyle zamiast 5-HTP należy podać lek typu SSRI jak fluoksetyna, który “wykorzystuje na maksa” to co jest a nie zajmuje się produkcją nowej ilości serotoniny, która ma ograniczenia transportowe.
3.Fluoksetyna, leki SSRI nie mogą być łącznie podawane z 5 – HTP.
4.Fluoksetyna może być podawana z trypofanem, choć może powodować to bóle głowy, nudności i pocenie.
5.Możemy podawać razem TRYPTOFAN, FLUOKSETYNĘ I MELATONINĘ. Fluoksetyna redukuje poziom melatoniny, a przy ogólnie małym jej poziomie w ZD, wydaje się być to konieczne by łączyć fluoksetynę z melatoniną.
6.Witamina B 9. Może być podawana z tymi wszystkimi substancjami, a jest konieczna na wielu etapach przekształcania poszczególnych substancjach. Należy pamiętać, że podawanie fluoksetyny może zmniejszać poziom tej witaminy, a sama witamina B 9 z pewnością poprawia efektywność działania fluoksetyny.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10967371
7. Podawanie dużej ilości cynku może powodować redukcję ilości magnezu. Należy pilnować tutaj tzw. równowagi magnez-cynk-wapń. Według Instytutu Paulinga maksymalna dawka cynku dla dorosłej osoby to 142 mg dziennie pozwalająca na utrzymanie tej równowagi.