W zespole Downa, badanie tarczycy, polega na sprawdzeniu poziomu ft 3 i ft 4!
W zespole Downa nie możemy zaczynać od TSH. Leczenie niedoczynności tarczycy nie może się opierać tylko i wyłącznie o TSH, to jest błąd. TSH nie wskaże właściwego poziomu niedoczynności tarczycy i to jest pewnik.
Zacznijmy od opisania, idealnego w warunkach polskich, badania hormonów tarczycy:
1.Robimy badania hormonów tarczycy. Biorąc Polską rzeczywistość chcemy mieć zrobione zawsze! Ft 3, Ft 4 i na koniec TSH jako badanie pomocnicze (!). Badanie to robimy w dowolnym momencie dnia.
2.Robimy w tym samym okresie (najlepiej podczas tego samego poboru krwi) badania na obecność cynku, selenu, witaminy D 3 (25 oh), witaminy B 9, witaminy B 12, homocysteiny.
3.Z badaniami idziemy do lekarza. LEKARZ JEST ŚWIADOMY CZYM JEST ZESPÓŁ DOWNA IŻE OBECNOŚĆ POTROJONEGO GENU DYRK 1 A APŁYWA NEGATYWNIE NA PRACĘ TARCZYCY!!! Od 2002 roku wiemy o tym fakcie.
http://www.zespoldowna.info/dyrk-1-a-odpowiedzialny-jest-za-deregulacje-funkcjonowania-tarczycy.html
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25490145
http://www.proteinatlas.org/ENSG00000157540-DYRK1A/tissue/thyroid+gland
http://www.nature.com/gim/journal/v11/n9/full/gim200989a.html
http://www.informatics.jax.org/gxd/marker/MGI:1330299
4.Na początku wizyty lekarz sprawdza stan skóry dziecka z ZD. Czy jest szorstka, łuszcząca się. To wskazuje pośrednio na braki w funkcjonowaniu tarczycy, braki mikroelementów.
4.Sprawdza wyniki. Czyta poziomy ft 4koreluje to z ft 3. Odnosi to do poziomu TSH. Sprawdza wyniki cynku, selenu, witaminy D 3, B 9, B 12 jak one wpływają na poziom ft 3 i ft 4.
4.Pyta się o obecność poliformizmu genu MTHFR. Jeżeli taki występuje pyta się o jego wariant, jakie braki on wywołuje, jak wpływa to na dziecko z ZD z perspektywy rodzica.
5.Robi USG tarczycy i porównuje jej objętość do grupy rówieśniczej.
6.Mierzy puls dziecka i porównuje do grupy rówieśniczej.
7.Po tych krokach, analizie wyników ocenia stan tarczycy, poziom hormonów i analizuje ich funkcjonowanie w stosunku do wieku i wagi.
8.Dopiero na tym etapie określa dawkowanie leku typu letrox.
LITERATURA DO TEGO TEMATU:
http://www.zespoldowna.info/category/zdrowie/zdrowie-zespol-downa/tarczyca
Przechodzimy teraz do naszego głównego tematu: dlaczego ft 3 i ft 4 jest najważniejsze w badaniu tarczycy przy zespole Downa. Wiemy, że duża część osób z ZD ma niedoczynność tarczycy tytułem:
-dodatkowej ekspresji genu DYRK 1 A
-poliformizmu MTHFR
http://www.zespoldowna.info/tarczyca-jej-niedoczynnosc-a-mutacja-genu-mthfr-same.html
-deficytów minerałów i witamin
http://www.zespoldowna.info/tarczyca-jak-wspomagac-ja-witaminami-i-mikroelementami.html
-wielkości samej tarczycy
Najważniejszym badaniem zatem z tej perspektywy, w naszym przypadku, będzie ft 4 połączone z cynkiem, witaminą D 3, w niektórych przypadkach jodem plus badania pozostałych mikroelementów i witamin regulujących procesy, gdzie dochodzi do przemiany T 4 na T 3.
“W niedoczynności tarczycy zastosowanie FT3 jest ograniczone, gdyż przemiana T4 w T3 zależy na zasadzie autoregulacji od T4. Wiele osób z niedoczynnością tarczycy ma więc prawidłowe a nawet wysokie FT3 (to ostatnie zwłaszcza w niedoczynności z niedoboru jodu). Typowa jest także konstelacja – nieco podwyższone FT4 – FT3 bliżej dolnej granicy normy u osób nadużywających tyroksyny. Takie stany to oczywiście efekt adaptacji organizmu i "walki" z chorobą.
http://www.zespoldowna.info/dlaczego-tsh.html
http://naturalwellnesschoices.blogspot.com/2009/11/hypothyroidism-and-limitations-of-blood.html
Czytając ten wpis wiemy, że ft 3 także nie jest najlepszym parametrem do oceny poziomu niedoczynności tarczycy. Zatem pozostaje nam jedynie FT 4, jako pierwszy najistotniejszy wskaźnik efektywności pracy tarczycy.
Skoro wiemy, że ft 4 jest najważniejsze, popatrzmy dlaczego TSH jest niewystarczające do oceny niedoczynności tarczycy.
1.Niedoczynność tarczycy to w istocie STAN NISKIEJ EFEKTYWNOŚCI DZIAŁANIA TARCZYCY WEWNĄTRZ NASZYCH KOMÓREK.
2.TSH nie mierzy złego funkcjonowania hormonów tarczycy w komórce. Hormon TSH wydzielany jest przez przysadkę mózgową właśnie w odpowiedzi na hormony tarczycy, czyli jest reakcją na działanie hormonu tarczycy…ale wciąż nie na poziomie komórkowym.
3.Czy TSH idealnie reaguje na tarczycę? Zdecydowanie nie, jest to reakcja podlegająca wielu ograniczeniom, tak jak to ma miejsce chociażby w przypadku insuliny, czy leptyny (http://pl.wikipedia.org/wiki/Leptyna). Zatem to już powoduje, że TSH nie jest precyzyjnym miernikiem działania hormonów tarczycy.
4.Czy w takim razie powinniśmy mierzyć TSH i odwoływać się do norm? Mówię zdecydowanie NIE. TSH jest nieprecyzyjne, zatem nie może być przedmiotem oceny badania funkcjonowania tarczycy. Jeszcze gorzej jest, gdy wyniki TSH są łączone z normami. Każdy z nas ma inne wymagania, to że tarczyca cierpi na niedobory, jest mniejsza powoduje, że nie możemy odnosić wyniku STRUKTURALNIE ŹLE DZIAŁAJĄCEGO ORGANIZMU do zdrowej, dużej, zróżnicowanej populacji. Jest to tak, jakbyśmy chcieli wsadzić parametry elektrycznego roweru do grupy obejmującej motory, skutery. Tak się nie da!
WNIOSKI:
1. Co należy badać? ZAWSZE FT 4.
2. Czy samo ft 4 jest wystarczające? NIE! KONIECZNE JEST ZAWSZE ODNIESIENIE SIĘ DO FT3 I WYNIKÓW PRZYNAJMNIEJ CYNKU, WITAMINY D 3.
3.Co w takim razie z TSH? JEST TO BADANIE POMOCNICZE, GDYŻ TSH NIE WYKRYWA NIEDOCZYNNOŚCI TARCZYCY. W PRZYPADKU WĄTPLIWOŚĆI PRZY ANALIZIE FT 4 I FT 3 ORAZ POZIOMU CYNKU, D 3, JODU, WITAMIN Z GRUPY B, UZUPEŁNIA ANALIZĘ I DAJE PODSTAWĘ DO DODATKOWYCH DECYZJI.
4.O czym należy pamiętać u dzieci z ZD? DODATKOWE CZYNNIKI, JAK CHOCIAŻBY POLIMORFIZM GENU MTHFR, WIELKOŚĆ TARCZYCY, WCHŁANIANIE CYNKU, JEGO POZIOM MOŻE ZMIENIAĆ W SPOSÓB ISTOTNY ROZUMIENIE PEWNYCH WYNIKÓW, ZATEM PAMIĘTAJMY O TYM!
http://www.zespoldowna.info/tarczyca-jej-niedoczynnosc-a-mutacja-genu-mthfr-same.html
http://www.zespoldowna.info/tarczyca-a-mthfr-w-zespole-downa.html
Ciąg dalszych tych rozważań tutaj: http://www.zespoldowna.info/dlaczego-nie-badamy-ft-4-i-ft-3-a-moze-jednak-ft3-i-rt3.html
Byliśmy ostatnio u endokrynologa. Przepisał eutyrox i powiedział żeby za 6 tygodniu powtórzyć badanie ale zrobić tylko tsh bez Ft3 ft4. Teraz zastanawiam się nad zmianą endokrynologa
Po pierwsze nie eutyrox, chyba że nie ma już laktozy. po drugie 2 lekarzy endokrynologów potwierdziło niezaleznie swoje własne obserwacje: poddane na czczo leki i w ciągu 2 godzin zrobione badania prezentują się inaczej niż te z lekami zrobione w trakcie dnia. Dlatego podkreślają, że jak badania są robione z samego rana to powinny być robione bez podania leków.Po trzecie czas połowicznego życia leków typu letrox to około 7 dni, thybon 24 h , powoduje to w istocie stały wpływ tych leków na pacjenta, choć jednorazowy brak podania T 3 wpływa istotnie na pacjenta, gdy brak T 4 nie jest tak problematyczny.
Jestesmy obecnie w Uk. Synek ma 14 miesiecy i w końcu udalo nam sie zrobic badania, tylko podstawowe.
To sa wyniki:
Liczba białych krwinek WCc 6,26
Hemoglobina HB 120
Liczba płytek PLt 332
Mocznik i elektrolity w normie
Profil kości wątroby w normie
Witamina D 198
Test czynności tarczycy TSH 3,77
T4 12.7
Probuje rozszyfrowac te badania. Czy wskazuje to na nadczynnosc tarczycy? Jesli tak to co teraz?.
Nie mam zadnej adnotacji odnich.
Dziekuje bardzo za podpowiedz
Te badania nie wnoszą nic do tematu analizy metabolizmów.