W zespole Downa laktoza powinna być wyeliminowana z diety.
kwiecień 24, 2018 by Jarek
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa
Zaczynamy od tego punktu: proszę nie mylić nietolerancji laktozy z alergią pokarmową na mleko i przetwory mleczne.
Alergia na mleko jest typową kwestią pokarmową, gdzie układ immunologiczny w sposób przesadny reaguje na białka w nich zawarte. Uwaga: nie zawsze alergia na mleko jest alergią na przetwory mleczne! Także alergia na mleko krowie nie oznacza, alergii na mleko kozie w sposób jednoznaczny.
Co to jest nietolerancja laktozy w takim razie?
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0072453/#!po=19.4444
Jest to sytuacja, gdy osoba nie posiada enzymu rozkładający cukier (disacharyd), laktozę, która jest składnikiem mleka i produktów mlecznych. Jeżeli popatrzymy na ten fakt populacyjnie ponad 60% ludzi ma problem z niewłaściwym poziomem enzymów trawiennych degradujących laktozę.
Jeżeli popatrzymy na ZD, Wasze panele, to ten wskaźnik jest 100% w kontekście dzieci, czyli osób do 20 roku, które mają homo- i heterozygotę genu MCM6 i mają wykonany polimorfizm w tym kierunku.
Czym jest gen MCM6? Gen ten, w szczególności polimorfizm rs4988235, wpływa bezpośrednio na funkcjonowanie genu LCT (odpowiedzialnego za metabolizm laktozy) i utożsamiany jest z poziomem degradacji laktozy. Pełni dla nas też istotną rolę informacyjną:
1.Osoby z polimorfizmem homozygotycznym nie tolerują laktozy.
2.Osoby z polimorfizmem heterozygotycznym nie tolerują laktozy w dzieciństwie.
3.W połączeniu z genem CTLA-4 osoby te mogą mieć problem z reumatoidalnym zapaleniem stawów występującym ponad przeciętnie w ZD.
4.Jest elementem wskazującym na potencjalną otyłość i cukrzycę podobnie jak gen ADIPOQ przy homozygocie.
Wracamy do nietolerancji laktozy, czym to jest?
1.Najprościej tak jak to już opisywałem, jest to brak enzymu laktozy. Jeżeli mamy typologię tego stanu, to możemy, jeżeli tego bardzo chcemy, używać enzymów trawiennych, które będziemy spożywali z pierwszym “kęsem”, “łykiem” jedzenia i picia zawierającego laktozę. Pozwolą one na degradację laktozy. W takiej sytuacji wskazane są też probiotyki stymulujące rozkład laktozy.
2.Jednakże trzeba wiedzieć, że większość z nas wraz z upływem lat ma mniej tego enzymu i o ile nie mieliśmy istotnych problemów w dzieciństwie, zaczynamy je mieć już po przekroczeniu 30 lat. Wtedy należy odstawić produkty z laktozą lub używać enzymów jak wyżej.
3.To co jest najważniejsze w zespole Downa to fakt NIETOLERANCJI LAKTOZY TYTUŁEM USZKODZENIA JELITA CIENKIEGO tytułem celiakii, wrażliwości na gluten, IBD (idiopatycznego zapalenia jelit), IBS (idiopatycznej wrażliwości jelit) czy też stanu zapalnego. Jeżeli przeczytaliście artykuł poniżej to wiecie:
http://www.zespoldowna.info/w-zespole-downa-gluten-powinien-byc-wyeliminowany-z-diety.html
że w ujęciu statystycznym, nie ma osoby z ZD, która mogłaby jeść gluten. Liczba powodów wskazujących na negatywny wpływ glutenu w układzie populacyjnym jest tak duży, że po prostu tak jest…a jeżeli tak jest to pozostaje pytanie, czy mogą jeść produkty z laktozą, skoro są wrażliwe na gluten. Z perspektywy tej logiki, zdecydowanie nie!
Popatrzmy na tą kwestię jeszcze z perspektywy chorób autoimmunologicznych tak powszechnych w ZD, w szczególności u dzieci mam poniżej 34 roku. Najczęściej występujące choroby autoimmunologiczne to problemy z tarczycą, jej niedoczynność i choroba Hashimoto oraz cukrzyca. Tak pisałem na ten temat glutenu i tarczycy:
“Gliadyna, która jest częścią składową glutenu, będąca prolaminą pszenicy, wywołuje efekt w postaci choroby autoimmunologicznej. Ta z kolei powoduje obraz funkcjonowania tarczycy w fenotypie wyraźnej niedoczynności. Podobnie dzieje się z sekaliną i hordeiną, będącymi prolaminami odpowiednio żyta i jęczmienia.”
“Gluten, a w szczególności prolaminy (przede wszystkim pszenicy, jęczmienia, żyta) są podobne molekularnie do transglutaminazy, enzymu który z dużą koncentracją znajduje się w tarczycy . W wyniku błędnego rozpoznania tzw.mimikry molekularnej, organizm rozpoznaje transglutaminazę jako gliadynę, czyli tarczyca traktowana jest jako szkodliwy gluten.”
http://www.zespoldowna.info/dlaczego-gluten-wywoluje-niedoczynnosc-tarczycy.html
http://www.zespoldowna.info/to-mam-podawac-tylko-letrox-czy-tez-jeszcze-cos.html
a tak należy podsumować udział laktozy i glutenu w problemach tarczycy:
NALEŻY UNIKAĆ SUBSTANCJI, KTÓRE MOGĄ OGRANICZAĆ WCHŁANIANIE HORMONÓW TARCZYCY W UKŁADZIE JELITOWYM W TYM LAKTOZY.
NALĘZY UNIKAĆ SUBSTANCJI, KTÓRE MOGĄ INICJOWAĆ STAN ZAPALNY JELIT, ZMIANĘ STANU ZAPALNEGO ORGANIZMU, A PRZEDE WSZYSTKIM GLUTENU I LAKTOZY.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28153426
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24078411
…stąd nie rozumiem jak można podawać euthyrox zawierający laktozę dzieciom z zespołem Downa, wrażliwym na ten składnik leku i nietolerujący go w układzie immunologicznym! To musi być duży brak wiedzy!
Jeszcze jedno podejście: jeden problem immunologiczny kreuje następny. O tym trzeba wiedzieć i o ile mamy problem z glutenem, który kreuje problemy z tarczycą, z leptyną…to natychmiast musimy myśleć o problemach wynikających ze wzmocnienia reakcji organizmu, jego uszkodzenia i braku równowagi (zmniejszenie produkcji enzymów trawiennych). W takiej sytuacji naturalną konsekwencją jest odstawienie laktozy, jako drugiego najczęściej występującego patogenu pochodzenia żywnościowego. Takie podejście skutkuje pozytywną reakcja organizmu.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3945069/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4839812/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5440529/
Na koniec o leptynie krótkie zdanie: MLEKO ZAWIERAJACE LAKTOZĘ ZWIĘKSZA POZIOM LEPTYNY…a to prowadzi do chorób autoimmunologicznych o czym pisałem tutaj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/25612082/
http://www.zespoldowna.info/leptyna-histamina-reakcja-immunologiczna-i-szczepienia.html
http://www.zespoldowna.info/adiponektyna-i-polimorfizm-genu-adipoq-czyli-o-otylosci.html
Jarku dziękuję za artykuły o laktozie, glutenie i ich destrukcyjnym wpływie na zdrowie. Tylko mnie upewnileś, że dobrze wybrałam dietę dla Anastazji. Mleka i przetworów nie dostaje wcale, natomiast gluten ograniczamy. Chleb piekę jej w domu. Najgorsza jest dieta w przedszkolu, bo mimo zapisu bezglutenowej i bezmlecznej, kuchnia popełnia liczne błędy. Początek był straszny, na pewno ludzie tam pracujący nie czytaja etykiet produktów.