W zespole Downa potwierdzono: nieprawidłowości w rozpowszechnianiu się komórek mózgowych i obniżoną ilość komórek w móżdżku
grudzień 7, 2010 by Jarek
Kategoria: Mózg, układ nerwowy
Ostatnio głównie zajmuję się poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie: Jaki lek pomoże w ZD? Dzięki naukowcom włoskim mogę napisać dzisiaj także o dalszym postępie badań w zakresie anatomii osób z ZD.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21040072
W badaniach włoscy naukowcy skupili się zarówno nad modelem myszy trisomicznej jak i na osobach z ZD. Ich celem była identyfikacja zmian anatomicznych w obrębie mózgu na poziomie komórkowym.
Kluczowe wnioski z obserwacji jakie przeprowadzili sprowadzają się do potwierdzenia, iż w ZD istnieje bardzo słaba neurogeneza. Dla badaczy jest to ściśle związane z istnieniem ograniczonych funkcji poznawczych w ZD, które mają być “naprawione” dzięki podaniu odpowiednich leków (obecnie są poszukiwane).
Z drugiej strony badając płody 17-21 tygodniowe stwierdzono wyraźny błąd w rozpowszechnianiu się komórek. W rejonie móżdżka zaś występuje zdecydowanie obniżona liczba komórek w stosunku do ilości uważanej za standardową.
Konkludując Włosi podkreślili:
“ZREDUKOWANY POTENCJAŁ ROZPOWSZECHNIANIA SIĘ KOMÓREK, W POŁĄCZENIU Z OGRANICZONĄ NEUROGENEZĄ CHARAKTERYZUJE BADANE MÓZGI TRISOMICZNE”.
Czyżby te badanie podkreślało zatem konieczność używania takich leków jak cerebrolizyna i prozac w ZD by wspomóc namnażanie komórek nerwowych i ich neurogenezę?
Tak też myślę.