Warsztaty z metylacji cz.2 dlaczego nie SAM/SAH?
październik 11, 2022 by Jarek
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa
Nikt nie skomentował tego podejścia w kierunku pójścia na skróty i badaniu od razu SAM/SAH. Zatem podpowiem czego oczekiwałem od Was w komentarzu do pierwszego wpisu o metylacji z tej serii.
https://www.zespoldowna.info/warsztaty-z-metylacji-cz-1-od-konca.html
Napisałem tam, żeby iść na skróty i badać SAM/SAH dzięki temu będziemy znali efekt jakościowy i ilościowy metylacji. Ba nawet są normatywy dla tej diagnostyki ustalone i można się porównać. Pytanie jednak jakie się nasuwa: czy osoby z ZD maja taką samą metylację jak populacja badawcza?
https://www.zespoldowna.info/konferencja-na-malcie-wystapienie-profesor-jill-james-cz-1.html
Jill James była pierwszą osobą, która zwróciła uwagę na metylację w ZD. Był to rok 1999. Potem ubrała to w dokładny schemat. Pokazuje na nim wyraźny spadek metylacji w ZD tytułem zmniejszonego SAM a podwyższonego SAH.
Na dzień dzisiejszy to jedyne źródło informacji w tym kierunku z takim podejściem obok propozycji powielające jej schemat. Takie podejście oparte o schemat matematyczny zaproponowała Rima Obeida. Pokazuje ona schemat zależności SAM/SAH od diety i suplementacji. Zaczyna być to skomplikowane w jej ujęciu…ale o tym jeszcze napiszę.
Skrót zatem może okazać się pokazaniem wyniku/objawu ale bez poznania przyczyn i zależności.
Zatem pytanie: czy powinniśmy zaczynać od końca i badać SAM/SAH?
Zdecydowanie nie. To badanie jest tylko wtedy logiczne, gdy mamy inne, a szczególnie gdy mamy panel genetyczny pokazujący punkty krytyczne w metylacji dziecka. Zebranie tych wszystkich danych w całość plus dieta i ruch daje obraz potrzeb dziecka, gdyż metylacja jest tym co napędza rozwój, funkcjonowanie dziecka. Zawsze jest to spersonalizowane. Im mamy więcej danych, tym łatwiej stworzyć model wsparcia metylacji dla naszego dziecka z ZD.