Warsztaty z paneli cz.2 czyli jak czytać
listopad 21, 2019 by Jarek
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa
Najwięcej problemów mamy nie z tym czy czytać ale jak czytać panel. Wciąż aktualizowany panel ma swoje plusy i minusy.
Najnowsza wersja panelu MTHFR UK odpowiada mi pod wieloma względami. Nie mam ja przynajmniej konieczności skakania od jednego genu do drugiego i zastanawiania się co dalej. Działy jakie zostały także wyodrębnione są czytelniejsze i bardziej zrozumiałe, niż było to wcześniej. Zatem panel czytamy w tej kolejności jak jest… gdyż od jelit wszystko się zaczyna.
http://www.zespoldowna.info/nowy-panel-mthfr-uk.html
http://www.zespoldowna.info/nowy-panel-mthfr-uk-cz-3-detoksykacja-i-mitochondria-2.html
http://www.zespoldowna.info/nowy-panel-mthfr-uk-cz-4-metylacja.html
http://www.zespoldowna.info/nowy-panel-mthfr-uk-cz-5-biopteryna-i-neuroprzekazniki.html
http://www.zespoldowna.info/nowy-panel-mthfr-uk-cz-6-dieta.html
Jednak znów mamy ale. To pierwsze:
*jacy rodzice i ich rodzice takie dziecko i wnuczek
*z jakiej części “przedwojennej” Polski rodzina pochodzi to może być inny układ typologii pewnych patologii
…choć po wojnie i tak wszystko już mocno się pomieszało.
Co to oznacza? Warto znać siebie, swoje rodziny w zakresie problematyki chorobowej. Jeżeli ona w jakimś układzie występuje to ZACZYNAMY OD TEGO PROBLEMU!!!!
W jaki sposób? Chociażby definiując sytuację, wiek gdy dany problem się pojawia.
Te drugie “ale” to wiek rodziców. Zazwyczaj w świecie patriarchalnym nikt nie patrzy na faceta bo a nóż coś się znajdzie. Tutaj jednak warto patrzeć na to. Dlaczego?
U młodych rodziców (moja typologia) kobiety poniżej 34 lat, faceci 36 lat dominująca rolę odgrywa u dziecka z ZD fenotyp immunologiczny, dziedziczony po rodzicach. Jest to bardzo skomplikowana kwestia, gdyż nie tylko obejmuje reakcję immunologiczną ale czynniki inicjujące ten stan. Zatem w tym przypadku szukamy tych problemów.
U rodziców “starych” temat metylacji ma krytyczne znaczenie. Biorąc pod uwagę jej funkcjonalność musimy zacząć od genów CBS, BHMT, MTHD1, DMGD…by określić czynniki pierwotne dla zmiany jego przebiegu.
Czy każdy może czytać każdy panel w ten sam sposób?
Niestety nie. Im większa wiedza, im bardziej spersonalizowane podejście tym czytanie panelu może być zupełnie inne. Metodologicznie zatem warto przeczytać go gen po genie, potem w swojej logice wynikającej z jakiegoś punktu powyżej, a potem jeszcze raz od nowa w sposób spersonalizowany zaczynając od miejsca początku.