Wątroba a celiakia
wrzesień 16, 2024 by Jarek
Kategoria: Układ trawienny
Ostatnio szukałem odpowiedzi na pytanie: dlaczego bilirubina jest podwyższona u dziecka z ZD i to niemalże stale. Mama dziecka wskazała, że dziecko ma zdiagnozowaną celiakię choć tylko genetycznie i jest na diecie.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7868701/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/p
Po analizie powyższych artykułów zadałem sobie następujące pytania:
*czy dziecko pomimo diety nie dostaje jednak glutenu
*czy dziecko nie jest wrażliwe na histaminę, a gluten jest tylko jednak składową wrażliwości na histaminę
*czy dziecko ma rzeczywiście celiakię, czy tylko wrażliwość, i jaki ma poziom witamin, enzymu DAO, histaminy w badaniach z krwi
https://www.zespoldowna.info/dlaczego-mieszasz-temat-glutenu-z-histamina.html
Jak zaczęliśmy zadawać sobie, jeszcze bardziej szczegółowe pytania z Mamą dziecka, okazało się, że wiele z nich wymaga dodatkowego sprawdzenia i śledzenia. Najbardziej oczywisty wątek to kwestia samej celiakii. Dziecko ma jedynie informację o wystąpieniu genów…ale nigdy nie miało sprawdzonego jelita w tym zakresie. Diagnoza celiakii wiemy, że musi to uwzględniać. Jeżeli dziecko jest wrażliwe na gluten, to oznacza że jest wrażliwe na histaminę….i tutaj nie mamy żadnej wiedzy. Dlaczego to tak istotne? Produkt bezglutenowy to taki który ma glutenu mniej niż 20 ppm, ale ma gluten. Zatem czy to nie jest ten przypadek konieczności rezygnacji całościowego z glutenu? Dietetycznie nie reguluje to też konsumpcji produktów z wysokim poziomem histaminy.
https://www.zespoldowna.info/histamina-to-glownie-to-co-jemy.html
Analizując wskazane raporty naukowe, można wyciągnąć wnioski że żółć, czyli bilirubina może jako pierwsza wskazać na ten problem, całościowy, w zakresie funkcjonowania wątroby. Celiakia/wrażliwość na gluten/wrażliwość na histaminę są w tym wypadku mechanizmem uszkadzającym nie tylko jelita, ale i wątrobę. Sygnały to potwierdzające to powyższe objawy czyli wysoka bilirubina i próby wątrobowe.
Co to oznacza? Mama musi uzupełnić diagnostykę w kierunku celiakii, metabolizmu histaminy, przemyśleć dietę na antyhistaminową bardziej niż bezglutenową (tutaj to za mało), lub dodatkowo do tej diety jaka jest wprowadzić enzymy trawienne degradujące gluten/histaminę.
Jak widać pytań i wątpliwości jest dużo, ale najważniejsza konkluzja: osoby mające wrażliwość na histaminę/gluten muszą analizować funkcjonowanie wątroby jeszcze bardziej krytycznie, niż wynikałoby to z powszechnej na ten temat wiedzy i próby wątrobowe, poziom enzymu DAO, histaminy są tutaj krytycznymi badaniami. W końcu mamy do czynienia z chorobą autoimmunologiczną i to jest krytyczne.
https://www.zespoldowna.info/czym-jest-mcas-i-jaka-role-odgrywa-w-tym-histamina.html