Wątroba- mózg- jelito–serce, czyli jakość życia osób ZD

październik 30, 2023 by
Kategoria: Układ trawienny

Dlaczego tak się rozpisuję w tym temacie, choć tak naprawdę jeszcze nie zacząłem. Od 3 lat obserwuję badania, które łączą choroby jelit/układu trawiennego z funkcjonowaniem mózgu. Nie dotyczy to tylko ZD, ale i choroby Alzheimera, autyzmu, osób z wysokimi stanami zapalnymi i chorobami onkologicznymi. Wciąż czytam wnioski mówiące, że jest możliwa poprawa funkcjonowania tych grup osób, pod jednym warunkiem: ich organizmowi trzeba pomóc, ich jelitom trzeba pomóc, ich wątrobie trzeba pomóc, a wtedy jest lepiej w mózgu i sercu.

Jednak by pomóc, to trzeba to zrozumieć. Dzisiaj zatem o powiązaniu jelit i mózgu z perspektywy raportu naukowego dla osób z ZD.

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ajmg.c.32071

image

Przetłumaczę cały abstrakt tego raportu i go omówię, tak będzie chyba najlepiej. Zobaczcie, że artykuł pochodzi z 26 października 2023, więc jest jak najbardziej aktualnym tematem.

Zespół Downa (ZD) jest powiązany z wieloma chorobami współistniejącymi. Być może w związku z tym opiekunowie osób z ZD zgłaszają niższą jakość życia (QoL) w porównaniu z osobami bez ZD. Wykazano, że zaburzenia interakcji jelita-mózg (DGBI), takie jak zaparcie czynnościowe (FC) i zespół jelita drażliwego (IBS), są częste u osób z ZD. Zmierzyliśmy jakość życia zgłaszaną przez opiekunów u osób z ZD z DGBI i porównaliśmy je z osobami z ZD bez DGBI w przekrojowym badaniu ogólnokrajowym. Wszystkie miary QoL były niższe u osób z ZD spełniających kryteria DGBI w porównaniu z osobami z ZD bez DGBI. Mężczyźni i kobiety z ZD i co najmniej jednym DGBI mieli podobne wyniki QoL. Chociaż FC było najczęstszym DGBI obserwowanym u osób z ZD, nie było różnicy w żadnym aspekcie QoL u osób z FC w porównaniu z osobami z innymi DGBI. Jednakże wszystkie miary QoL były niższe u osób z IBS w porównaniu z osobami z innymi DGBI. Odkrycia te sugerują, że leczenie objawów żołądkowo-jelitowych związanych z DGBI, zwłaszcza IBS, może służyć jako cel poprawy jakości życia u znaczącej podgrupy osób z ZD.”

Moje podsumowanie:

1.To co się dzieje w jelitach, dzieje się w mózgu, dzieje się w wątrobie i ma to wpływ na serce.

2.W badaniu tym skupiono się na typowych dla ZD markerach stanu jelit określanych ogólnie jako IBS. Podkreślono, że jest to temat częsty w ZD. Ja skomentowałbym to tak: dzieci z ZD mają “podbite” aspekty problemów jelitowych w charakterystyce dziedziczonej po rodzicach. Często przybiera to skrajnie negatywne formy w postaci celiakii, wrażliwości na gluten, występowania wysokiego poziomu histaminy, co prowadzi do ograniczenia wchłaniania mikroelementów, zdestabilizowania potrzeb organizmu, co przy małej aktywności osób z ZD prowadzi do tycia, a to napędza stany chorobowe, w tym chorobę Alzheimera na końcu.

3.W badaniu wyraźnie pokazano, że osoby z typologią IBS/zaparć czynnościowych funkcjonują słabiej, niż osoby które tego nie mają.

4.Naukowcy podkreślają: “…leczenie objawów żołądkowo-jelitowych związanych z DGBI (zaburzenia interakcji jelita-mózg ), zwłaszcza IBS, może służyć jako cel poprawy jakości życia u znaczącej podgrupy osób z ZD”.

5.Czy nie jest to wniosek o którym mówię od 2008 roku? Czy nie jest to wniosek znany w autyzmie od 2001 roku? Jest znany, ale wciąż w ZD, nie leczony, nie brany pod uwagę, nie wspierany. Podkreślam: W ZD NIE ROZUMIE SIĘ POTRZEBY LECZENIA UKŁADU TRAWIENNEGO, GDYŻ TO MOŻE PRZEŁOŻYĆ SIĘ NA POZOSTAŁE ORGANY!

Dlaczego temat jest tak ważny?

Tytuł tego cyklu wskazuje już na to połączenie:

zdrowe jelita to zdrowy mózg

zdrowe jelita to zdrowa wątroba

zdrowa wątroba to zdrowy mózg

zdrowa wątroba i jelita to zdrowe serce

Będziemy zatem dalej temat wałkować!

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...