Wątroba- mózg- jelito–serce podstawa.
październik 25, 2023 by Jarek
Kategoria: Układ trawienny
Chciałem inaczej zacząć ten cykl o osi łączącej wątrobę-mózg-jelito-serce. Okazuje się jednak, że pojawił się krótki artykuł po polsku na ten temat, więc zaczynam od wprowadzenia już, bo być może skorzystacie z bardziej przystępnego języka niż mój.
https://www.zespoldowna.info/jak-diagnozowac-problemy-z-watroba-u-dziecka-z-zespolem-downa.html
https://www.zespoldowna.info/w-mozgu-mamy-te-same-bakterie-co-w-jelitach.html
https://www.zespoldowna.info/dysbioza-w-chorobie-alzheimera-i-jak-dieta-moze-ja-zmieniac.html
W 2018 roku pisałem tak o połączeniu jelit z mózgiem, w kontekście choroby Alzheimera:
“Zidentyfikowaliśmy typowe różnice w liczebności bakterii, w tym zmniejszoną liczebność bakterii z rodziny Firmicutes, zwiększone Bacteroidetes i zmniejszone Bifidobacterium w mikrobiomie uczestników z chorobą Alzheimera. Ponadto zaobserwowaliśmy korelacje między przerostami różnych ich rodzajów a występowaniem biomarkerów płynu mózgowo-rdzeniowego (CSF) w chorobie Alzheimera. Odkrycia te dodają ją do rosnącej listy chorób związanych z przemianami drobnoustrojów jelitowych, jak również sugerują, że społeczności bakterii jelitowych mogą być celem interwencji terapeutycznej.”
Był to przełom. Czy jesteśmy gotowi na kolejny?
Od 2020 roku wiemy, że ta oś łączy wątrobę, mózg, jelita, a od 2023, że w tym układzie jest też serce. Oznacza to dla nas to, że jeżeli jeden z tych narządów jest “problematyczny” to może implikować te zmiany na inne narządy z tej osi. Dla mnie ostatnio kluczowa jest wątroba i chciałbym się w tym cyklu tym zająć, jednak wcześniej zapraszam do lektury tego artykułu, co pozwoli nam zrozumieć lepiej to co będzie w kolejnych. Popatrzcie na te punkty kluczowe tego artykułu i pomyślcie o tym co mamy w ZD…a reszta będzie prosta.