Wczesna Interwencja, kiedy skończyć terapię?
kwiecień 20, 2010 by Jarek
Kategoria: Podstawowe metody edukacyjne i terapeutyczne
Znów muszę powołać się na mój autorytet ojca, który już coś doświadczył. Dla wielu rodziców ból dziecka niepełnosprawnego przekłada się na “trwałe złączenie” z pierwszym terapeutą, który wesprze ich dziecko w rozwoju. Niestety, kochani rodzice, Wczesna Interwencja, jest pewnym początkowym krokiem, który Wasze dziecko musi przejść. Zmiany rehabilitantów są korzystne dla niego ze względu na ich specjalizację i umiejętności. Szczególnie ciekawe może to być u logopedów, który każdy jest specjalistą dla pewnego wieku dziecka i ma specjalny talent do pewnych metod.
Cóż mówię o tym, bo gdy sięgacie po logopedę, to czas pożegnać Wczesną Interwencję, z masażami, ćwiczeniami, uciskami jako dominującej części rehabilitacji. Czas przejść na Wspieranie Rozwoju Dziecka w zakresie edukacyjnym. W wielu krajach Europy to wciąż ten sam zakres aktywności nazywanej Wczesną Interwencją. W naszym kraju, ze względu na ustawowe finansowanie tego typu działań nazwano je inaczej.
Co robimy wtedy, gdy dziecko ma około 12 – 16 miesięcy ? W tym czasie rezygnujemy z Voity, powoli odchodzimy od Bobathów, pojawiają się konie, psy i basen. W tym też czasie powinniśmy trafić na zajęcia najlepiej w przyszłym przedszkolu, gdzie nasze dziecko będzie uczyć się być z innymi dziećmi. Tam zdolności typowe dla dzieci z ZD, takie jak np.: uczenie się poprzez obserwacje, mogą być poszerzone o naukę czytania (metody obrazkowe, metoda Domana), czy też co jest w tym wieku zdecydowanie ważniejsze samoobsługi i po prostu radzenia sobie. To trwa aż do czasu pójścia do przedszkola. Wtedy to w Polsce możemy powiedzieć o zamknięciu etapu Wczesnej Interwencji, a o rozpoczęciu procesu edukacji, w którym najważniejsze umiejętności to:
-umiejętność komunikowania się
-umiejętność czytania
-umiejętność liczenia
Cóż trochę muszę Wam podpowiedzieć jakich metod używa się w tych dziedzinach.