Witamina K 2 cz.2 czyli dawkowanie

listopad 22, 2013 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Dawkowanie witaminy k 2 jest uzależnione od wielu czynników. W jednym przypadku jest ona niezależna od innych substancji. W przypadku miażdżycowych chorób serca. Na szczęście w ZD nie jest to zbyt częsty problem.

Jakie możemy mieć problemy przy ustaleniu dawek? Popatrzmy na ten fragment listu:

“…jeżeli podaję 2 tabletki Vigantoletten  1000 to jest 2 000 jednostek i 1 tabletkę solgara 100 µg to za dużo daję K2 ?  Może powinnam podawać pół kapsułki albo co drugi dzień (przy czym nie podaję wapnia – ze względu na dość wysoki poziom).”

Zacznijmy od tych informacji:

1.Przy silnych nasileniach chorób kości związanych z osteoporozą dla osób bez ZD stosuje się dawki w proporcji 5 do 1, gdzie 5 to witamina d 3 a 1 witamina k 2. Gdy rozważany jest stan prewencyjny mówi się o proporcji 100 do 1, gdzie witaminy d 3 jest 100 a 1 witaminy k 2.

Od 2011 roku w Nutrivene D jest odpowiednia formuła MK 7 witaminy K 2. Jak analizowałem dawkę to jest ona wystarczająca dla proporcji sugerowanych w USA dla całego spektrum witaminy K.

Jeżeli jednak stosujemy długotrwałą kurację witaminą d 3 u naszych dzieci, to sugerowałbym albo:

-odstawić Nutrivene d bo jest tam mało witaminy d 3 np. dla dziecka z wagą 18 kg przy dawce składającej się 5 kapsułek dziennie jest jej zaledwie 660 jednostek. Gdy przychodzi jesień ta dawka powinna być wyższa bo około 1 000 jednostek, które być może lepiej podać osobno. Wtedy także zastosować witaminę K 2 w proporcji 10 do 1

-podawać Nutrivene D plus 1 kropelkę vit d 3 bez dodatkowej suplementacji witaminą K 2, być może w diecie dzięki NATTO

Więcej danych w tym temacie możecie znaleźć tutaj:

http://www.uspharmacist.com/content/d/in-service/c/32018/

Według danych Instytutu Paulinga Uniwersytetu Oregon dawki dzienne całego spektrum witaminy K powinny być następujące:

image

http://lpi.oregonstate.edu/infocenter/vitamins/vitaminK/

Wróćmy do listu. Przy dawce 2 000 iu witaminy d 3 co stanowi 50 µg powinno się podawać 10 µg witaminy K 2. Dawka 100 µg, która jest sugerowana na etykiecie produktu jest to dawka lecznicza dla osób zażywających tą witaminę w kierunku prewencji miażdżycowej w chorobach serca i układu krążenia.

Komentarze

Liczba komentarzy: 7 do “Witamina K 2 cz.2 czyli dawkowanie”
  1. Magda pisze:

    Jarku, na rybku dostępne sa rozne witaminy k2, chodzi mi o producentów. Jedenak na wielu blogach czy stronach czytałam, ze tylko witamina k2 z natto jest dobra. Na mojej jest napisane, ze jest to k2 mk7. Ale nic o natto. Taka nie z natto, tez jest ok?

  2. Can pisze:

    “Naturalna” witamina K2 jest związana z konwersją witaminy K1 przez zwierzęta do postaci K2 MK 4. Stąd traktuje się, że wersja MK 4 jest najbardziej naturalną formą tej witaminy. Jej wielkość w danym pożywieniu pochodzenia zwierzęcego zalezy od ilosci czasu jakie zwierzę jest wypasana na łąkach lub przebywa na zagrodzie mówiąc obrazowo. Np. mleko i ser ma największe ilości witaminy K2 MK 4 w okresie letnim i wtedy na Zachodzie ma nawet specjalne określenie “wypasane” itp. Tak samo wątróbka gęsia jest najbogatsza w witaminę K 2 po okresie wypasania. Natto ma największą ilość witaminy K2 ze wszystkim pokarmów ale jest to forma MK 7, 8 i MK 9 (cyfry oznaczają liczbę isoprenoidów w łańcuchu). W wyniku fermentacji przy udziale bakterii otrzymujemy “wegetariański ” produkt co dla wielu ma istotne znaczenie. Jednakże postacie MK 7, MK 8, MK 9 mogą występować też np. w serach. Który produkt lepszy? Nie używam preparatów dostępnych w Polsce, gdyż po ich konsumpcji liczba wapnia nie zmieniała się u mnie,we krwi, a wręcz rosła.W przypadku produktów, które zawierały obie formy tej witaminy, produkty te nie są dostępne w Polsce, od razu poziom wapnia rozpuszczanego przez witaminę D3 u mnie , stabilizował się i malał przy takiej samej diecie. Zatem polecam zawsze kupować produkty które mają różne formy witaminy K2, a z perspektywy wegetarian natto jest konieczne.

  3. Magda pisze:

    Ok. Dzięki jak zwykle za merytoryczna odpowiedź. W pierwszej kolejności zbadam wapń i sprawdzę jaka jest tendencja w stosunku do poprzedniego badania. CZY przyjmując k2, wapn powinien byc niski, czy wystarczy, ze mieści sie w normach laboratoryjnych?

  4. Can pisze:

    Podając D3 wypłukuje się wapń i jest go za dużo. Podając K2 wapń spada bo jest przekierowywany do kości. Stąd ważne są też proporcje dawek D3 i K2 względem siebie.

  5. Magda pisze:

    Dziękuję jak zawsze. Biorę 5000 wit d3 i 200ug k2 mk7. Jedna kwestia mnie martwi, czy na pewno witamina k2 nie działa pro zakrzepowo i czy przy mutacji mthfr jest bezpieczna? Mam dosyć gesta krew co widać w morfologii i erytrocytach i oblecial mnie strach, czy sobie nie szkodze

  6. Edyta pisze:

    Nie za bardzo rozumiem ile tej vitaminy k2 powinno się podawać. W swoim artykule piszesz że profilaktycznie powinien to być stosunek 10:1 (d3:k2).
    Kilka akapitów poniżej podajesz przykład że prawidłowa suplementacja przy 50 ug vit d3 to 10 ug vit k2 (to jest 5:1).
    Ile więc vit k2 powinnam podawać?

  7. Can pisze:

    Nie mniej niż 10:1, czyli każda proporcja, która zakłada większy udział witaminy K2 ma sens. Stąd sugerowałem proporcję nawet 5:1 przy wyższych dawkach. Ale polecam ten artykuł by jeszcze pamiętać o innych zaleznościach witaminy D3 i udziału w tym wszystkim witaminy A w niskich dawkach.
    http://www.zespoldowna.info/suplementacyjna-homeostaza-czyli-o-witaminie-d3-i-jej-interakcjach.html

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...