Witaminy K2 i D 3 w trakcie ciąży przy obecności polimorfizmu genu MTHFR.
maj 30, 2016 by Jarek
Kategoria: MTHFR i inne polimorfizmy
“Jedna kwestia mnie martwi, czy na pewno witamina k2 nie działa pro zakrzepowo i czy przy mutacji mthfr jest bezpieczna?” takie otrzymałem pytanie od Magdy.
Odpowiedź będzie jednak bardziej skomplikowana niż tak albo nie i za to z góry przepraszam, gdyż nie było takich badań jednoznacznie kierowanych do kobiet w ciąży i z polimorfizmami genu MTHFR, trombofilią.
Trombofilia – wrodzony lub nabyty zespół chorobowy charakteryzujący się zwiększona skłonnością do tworzenia zakrzepów żylnych lub rzadko tętniczych spowodowaną zaburzeniami w układzie krzepnięcia[1][2].
https://pl.wikipedia.org/wiki/Trombofilia
Zacznijmy jednak od początku: po co kobieta w ciąży powinna stosować witaminę K2? Odpowiedź jest oczywista: tytułem suplementacji witaminą D 3 i to w dużych dawkach przy polimorfizmach. Inaczej mówiąc, niski poziom witaminy D3, dla mnie niski to poniżej 50 ng/ml, może skutkować poronienia i brak możliwości utrzymania ciąży, co jest potwierdzone wieloma badaniami na całym świecie.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/24277747/
Ten raport jednoznacznie to potwierdza, że kobiety z zagrożeniami utraty ciąży muszą być suplementowane przed ciążą i w trakcie witaminą D3.
Z drugiej strony podawanie witaminy D 3, powinno być zawsze wspierane podawaniem magnezu, DHA+EPA by ułatwić jej wchłanianie. Należy także pamiętać o tym, że cynk, witamina A także wspierają funkcjonowanie witaminy D 3 w organizmie.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3765911/
Jednakże podawanie witaminy D 3 daje jeden niepożądany efekt w postaci demineralizacji kości w kontekście wapnia. Jego ubytek, zatem musi być korygowany podawaniem witaminy K2, której zadaniem jest skierowanie go z powrotem do kości, przez co zapobiega osteoporozie. Zatem z tej perspektywy przy suplementacji witaminą D 3, witamina K2 jest konieczna.
O tym ile i jak podawać te wszystkie wymienione substancje znajdziecie fajnie wyjaśnione tutaj:
https://www.vitamindcouncil.org/about-vitamin-d/vitamin-d-and-other-vitamins-and-minerals/
W jakich dawkach powinna być podawana witamina K2 w stosunku do D 3? Nie ma ustalonej takiej dawki w sposób precyzyjny, wskazując na wiele czynników chociażby takich jak typ witaminy K2. Przyjmuje się jednak, ze ta proporcja powinna być między 10 (witaminy D3) do 1 (witaminy K2) a 5 do 1.
Teraz znając dawkowanie przychodzi czas odpowiedzieć na pytanie: czy witaminę K2 można podawać w ciąży przy polimorfizmach MTHFR?
Z perspektywy wielu badań wynikają następujące kwestie:
1.Podawanie witaminy K2 jest konieczne przy suplementacji witaminą D 3.
2.Jednakże witamina K2 może wpływać na leczenie antyzakrzepowe w zależności od poziomu dawki.
3.Patrząc na poniższy raport jednak widać, że nawet niskie dawki mogą działać negatywnie na zapobieganie zakrzepom.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/23530987/
http://vitamink2.org/k2-pedia/about-k2/#anticoagulants-k2-supplementation
WNIOSKI:
1.WITAMINA D 3 JEŻELI JEST PODAWANA MUSI JEJ TOWARZYSZYĆ K2.
2.JEŻELI SĄ PODAWANE LEKI ANTYZAKRZEPOWE WITAMINA K2 MOŻE ZMIENIĆ ZAKRES ICH FUNKCJONOWANIA.
3.WITAMINA K2 WPŁYWA NA POZIOM KRZEPNIĘCIA KRWI.
O matko. To teraz pozostaje mi wybierać czy podnosze niski poziom witaminy d3 wraz z k2 i narażam sie na możliwość zakrzepicy. Czy odpuszczam suplementacje d3 i zostawiam jak jest a niskim poziomie ale minimalizuje szansę na zatory itd. Bądź tu mądry…. Wybiorę sie di hematologa w takim razie, ale mam obawy, ze i on będzie bezradny. Dziękuję jak zawsze
Dziękuję za odp. To teraz nie pozostaje mi nic innego jak wybierać czy pozostawiam poziom d3 na niskim poziomie w obawie o ryzyko zakrzepicy. Czy tez narażając się na zakrzepy, podnosze witaminę d3, stosując ja z k2. Ehhh. Trudny wybór.
Myślę, że podnosić poziom wit D3, i profilaktycznie stosować baby aspirin
Niby tak. Ale d3 pewnie bede musiała juz przyjmować cale zycie. Najpierw zeby podnieść poziom a potem go utrzymać. A to by znaczyło, ze i aspiryne juz zawsze mam brac. Ona przecież nie jest obojętna dla organizmu….
Napisalam 2 komentarz, bo nie widziałam, zeby 1 się dodal☺
Zdecydowałam sie poki co brac acard równolegle. Do czasu uzyskania prawidłowego piozmu d3 na pewno. A potem bede sie znowu martwić co robic. Moze wybiorę sie po porade do hematologa, ale czy mi pomoze? Wątpię. Pozdrawiam wszystkich z takim problemem i dylematem
znalezione w necie “WITAMINA K aktywuje kilka ważnych białek w organizmie. Henrick Dam, duński badacz odkrył witaminę K w 1939 roku (Nobla otrzymał za to odkrycie w 1943 roku). Ponieważ duńskie słowo określające krzepnięcie krwi to koagulation, Dam nazwał cząsteczkę witaminą K. Witamina K jest niezbędna do funkcjonowania 8 białek biorących udział w krzepnięciu krwi.
A potem nastąpiły już tylko nieporozumienia
Większość lekarzy uważa, że witamina K „powoduje” koagulację (krzepnięcie, coś jak żelowanie). Owszem, prawdą jest, że dzieciom urodzonym z niedoborem witaminy K potrzebne są zastrzyki, aby przywrócić koagulację.
Ale !
Jednak należy zrozumieć, że witamina K, za pomocą tak zwanej karboksylacji C A Ł O Ś C I O W O reguluje i równoważy układ krzepnięcia krwi
CZYLI musi stać na straży zarówno powstawania skrzepów, gdyż krwotok mógłby prowadzić do śmierci, ale również musi zapobiegać powstawaniu skrzepów, jeżeli nie ma ran szarpanych, lub innych punktów krwawienia, jak nawet obfita menstruacja, czy uderzenie w nos.
WSZYSTKO dzieje się poprzez balansowanie ośmiu białek, a witamina K jest niezbędna do tego wspaniałego wyczynu.
Karboksylacja osteokalcyny to jest właśnie regulacja dzięki witaminie K prowadząca do odpowiednio zmineralizowanych kości.
Uważa się, że wszystkie antybiotyki stosowane w wielu paszach dla zwierząt, trafiają następnie do ciał konsumentów, gdzie korzystne bakterie przekształcające witaminę K do postaci aktywnej są obecnie poważnie zaburzone. Można nawet wysnuć tezę, że obecne nagminne braki witaminy K przyczyniają się do nowoczesnej epidemii otyłości!
Aktywacja białka GMP dzięki witaminie K2, ma zasadnicze znaczenie w zapobieganiu zwapnień tętnic wieńcowych i szyjnych. Witamina K2 powoduje „twarde kości i miękkie tętnice” (nie odwrotnie). Zero ostróg.
Z tego powodu zmniejsza się o więcej niż 50 % zapadalność na choroby serca u zwykłych użytkowników witaminy K. Ryzyko zachorowania na raka wraz z wiekiem zmniejsza się również dzięki witaminie K2. Na przykład, mężczyźni przyjmujący witaminę K2 w postaci MK7 w ilościach 45 mcg dziennie mogą statystycznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka prostaty aż o 60%! To jest tylko jednym z wielu zagrożeń nowotworowych, które mogą zostać znacznie zmniejszone przez regularne przyjmowanie witaminy K2.
Na podstawie zaleceń z kliniki Riordan, gdy weźmiesz 100 mcg witaminy K2 w postaci mk7 zabezpieczysz sobie 5000, a nawet 10 000 jednostek IU dziennie witaminy D3. Możesz mieć pewność, że witamina D3 zwiększająca absorpcję wapnia nie spowoduje szkody, a wpłynie jedynie na Twoje zdrowie.
JAK zawsze, bywają również przeciwskazania, dlatego ludzie, którzy przyjmują Warfarynę, organiczny związek chemiczny, pochodną kumaryny, będącą antagonistą witaminy K, nie powinni przekraczać zalecanej dawki 45-50 mcg dziennie.”
czyli jak to jest z tą k2 brać czy nie brać przy polimorfizmach MTHFR i PAI
Dziękuję za ten komentarz logiczny i precyzyjny z którym się zgodzę.