Wizyta u lekarza – głos rodzica
grudzień 14, 2009 by Jarek
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola
Jestem dumny z Alberta, za to, ze w sposób tak precyzyjny zaprezentował swoje doświadczenie ze swoim lekarzem. Bardzo jestem zadowolony, że tym lekarzem jest p.dr.Jolanta Ganowicz, która jest osobą otwartą na wiedzę, nową, chce dyskutować i chce nam rodzicom dzieci z zespołem Downa pomóc zrozumieć problemy błędów metabolicznych z niego wynikających.
Mam cichą nadzieję, że p.doktor da się namówić na stałą współpracę, chociażby w wyjaśnianiu swojego podejścia do sugerowanych zaleceń. Mnie bardzo zaintrygowała kwestia: dlaczego nie należy podawać leków typu Eurespal?
Z drugiej strony ciekaw jestem komentarza p. doktor w sprawie samego składu Nutrivene, gdyż niestety nie zgodzę się z opinią, że jest on tym samym co Geriavit. W kontekście tego listu, byłbym niezmiernie wdzięczny za taką opinię Darkowi, który był u dr. Mattiasa Gelba, który też prezentuje określoną filozofię postępowania, powiedziałbym typowo niemiecką.
Jeszcze raz dziękuję Albertowi, poniżej jego artykuł:
Wizyta u pediatry dr Jolanty Ganowicz
Jestem ojcem Mateusza (15 miesięcy) i chciałem się podzielić na forum moimi wrażeniami i informacjami, jakie uzyskałem podczas zaledwie godzinnej wizyty u Pani Doktor w Szpitalu Medicover w Warszawie przy ulicy Rzeczypospolitej 5. Prezentuje je poniżej w punktach:
· Przedłożyłem Pani Doktor wyniki Mateusza odnośnie badania hormonu tarczycy: TSH, FT3 i FT4. Badania tych trzech elementów stanowią tzw. eutyrozę hormonu tarczycy. Pani Doktor zwróciła uwagą na to, że nie można koncentrować się jedynie na utrzymywaniu odpowiedniego poziomu TSH. Należy również dbać, aby poziom FT3 i FT4 mieścił się w normie. Zbyt wysoki poziom FT3 u Mateusza już od urodzenia byłby dla Pani Doktor wskazaniem do podawania jodu już od samego początku. W tej chwili najlepszym rozwiązaniem byłyby jak najczęstsze wyjazdy nad polskie morze (nawet do miesiąca czasu).
Odnośnie TSH to poziom oczekiwany tego hormonu oscyluje w okolicy 2.
· Przedłożyłem Pani Doktor wyniki Mateusza odnośnie badania krwi. Pani Doktor w zasadzie od razu była w stanie zauważyć istotne korelacje pomiędzy danymi parametrami. Szczerze mówiąc zawsze mi tego brakowało jak wybierałem się do jakiegoś pediatry we Wrocławiu. Nie będę tutaj wchodził w szczegółowe opisy tych zależności, ale myślę, że najlepszym rozwiązaniem dla rodziców jest prowadzenie w formie tabelarycznej wyników badań krwi tak, aby można było szybko zauważyć trend, powiązania. Tak sporządzone zestawienie można prawdopodobnie po wcześniejszej konsultacji telefonicznej przesłać do Pani Doktor do analizy. Podejrzewam, że nie odmówi pomocy i przekaże rodzicom kilka istotnych wskazówek.
· Pani Doktor zaleca również zapisywanie przebytych przez dziecko infekcji – co to było, w jaki sposób była leczona, jakie były objawy, ile trwała infekcja. Wszystko to później w powiązaniu z wynikami badania krwi daje ogólny obraz odporności organizmu i pozwala prawidłowo zinterpretować wyniki badania krwi. Pani Doktor zaleciła także, aby po każdym podaniu nowego leku, wprowadzeniu nowego składnika w diecie dziecka, notować jak organizm reaguje na te zmiany. To może byś pomocne przy późniejszym dobieraniu odpowiedniej diety i odpowiedniego leczenia.
· Pani Doktor jest sceptycznie nastawiona do bezrefleksyjnego podawania suplementów NutriVene. Podawaniu ich zawsze powinno towarzyszyć monitorowanie morfologii krwi. Pani Doktor docelowo zaleca stosowanie odpowiedniej diety, która uzupełnia tylko te zasoby, których brakuje, bez niepotrzebnego obciążania wątroby przemianą związków chemicznych. Suplmenty NutriVene zdaniem Pani Doktor bardzo przypominają inny suplementy diety – Geriavit Pharmaton.
Może jedynie wspomnę, że w przypadku Mateusza pozytywnym efektem podawania do tej pory suplementów jest wysoki i mieszczący się w normie poziom cynku. Wysoki poziom cynku przeciwdziała zaburzeniom skórnym oraz lepiej są eliminowane wolne rodniki.
· Z doświadczeń Pani Doktor wynika, że dla dzieci z ZD niewskazane jest podawanie następujących leków: Augmentin, Eurespal i Zinnat.
· Niestety wizyta osobista w Warszawie u Doktor Ganowicz w szpitalu Medicover jest odpłatna (oczywiście dla osób, które nie mają wykupionego pakietu na leczenie w tej sieci) – koszt 140 złotych. Ale moim zdaniem warto.
· Aktualnie czekam na list od Pani Ganowicz, w którym Pani Doktor, na podstawie przekazanych badań morfologii krwi i hormonu tarczycy oraz protokołu Mateusza, przekaże wszystkie niezbędne jej zdaniem zalecenia.
Albert Głuszek
Albercie cieszę się z Twojej konsekwencji i umiejętności zbierania danych, myślę, że powinno to być, wbrew pozorom, bardzo ważne przesłanie dla Wszystkich rodziców, choć nie jest ono łatwe.