Wpływ stewii na mikrobiotę.

czerwiec 13, 2017 by
Kategoria: Dieta

Przyznam się, że zaskoczyła mnie informacja o używaniu stewii w leczeniu SIBO. Nigdy nie słyszałem o tym wcześniej, stąd szukałem informacji i jestem zaskoczony kontrowersyjnością tego problemu.

Po pierwsze stewia i to na pewno, inhibituje rozwój bakterii Lactobacillus reuteri. I jest to złe działanie.

“L. reuteri jako środek przeciwko drobnoustrojom

Pod koniec lat 80. XX wieku Walter Dobrogosz, Ivan Casas i ich współpracownicy odkryli, że L. reuteri za sprawą fermentacji glicerolu produkuje i wydziela antybiotyk o szerokim spektrum. Na cześć Gerharda Reutera nazwano go reuteryną[13]. Powstawanie reuteryny to wynik szeregu reakcji chemicznych[14][15][16]. Odkryto, że reuteryna hamuje wzrost części szkodliwych bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych, a także drożdży, grzybów i pierwotniaków[17].

W tamtym okresie organizmy jelitowe zdolne do zwalczania innych organizmów, szkodliwych dla zdrowia innych, cieszyły się dużym zainteresowaniem. Naukowcy odkryli, że L. reuteri może wydzielać wystarczającą ilość reuteryny, która może powodować pożądane efekty przeciwbakteryjne. Co więcej, okazało się, że do zabicia „dobrych” bakterii jelitowych (m.in. L. reuteri i innych gatunków Lactobacillus) potrzeba 4-5 razy większej ilości reuteryny. To pozwoliłoby L. reuteri usunąć „najeźdźców” zachowując w stanie nienaruszonym naturalną mikroflorę jelit[12].

Niektóre badania podały w wątpliwość to, że produkcja reuteryny ma zasadnicze znaczenie dla zdrowia. Na początku 2008 roku potwierdzono zdolność L. reuteri do wytwarzania reuteryny w przewodzie pokarmowym, co polepsza jej zdolność do hamowania wzrostu bakterii E. coli[18]. Klaster genów kontrolujących biosyntezę reuteryny i kobalaminy w genomie L. reuteri jest genomową wyspą pozyskaną od nietypowego źródła[19].

Chociaż L. reuteri występuje naturalnie u ludzi, nie występuje u wszystkich osób. Dlatego w celu osiągnięcia i utrzymania wysokiego poziomu bakterii L. reuteri potrzebna jest jej suplementacja. Wykazano, że doustnie przyjmowana L. reuteri efektywnie kolonizuje jelita zdrowych ludzi; kolonizacja zaczyna się szybko (w ciągu kilku dni od spożycia), aczkolwiek poziom bakterii spada w ciągu kilku miesięcy po zaprzestaniu ich przyjmowania[20]. Co więcej, L. reuteri można znaleźć w kobiecym mleku, a przyjmowanie suplementów przez matkę zwiększa ilość L. reuteri obecnych w produkowanym przez nią pokarmie i co za tym idzie – prawdopodobieństwo przekazania ich do organizmu dziecka[potrzebny przypis].”

https://pl.wikipedia.org/wiki/Lactobacillus_reuteri

Z perspektywy poniższego raportu nie powinna w ogóle być w użyciu w leczeniu jelit.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24251876

image

Próbowałem znaleźć dane wskazujące na konieczność użycia stewii w leczeniu SIBO i tylko znalazłem tutaj informację, że okazjonalnie można ją użyć w diecie, ale nie jest to pozytywny element diety i protokołu leczenia SIBO.

http://www.siboinfo.com/diet.html

Konkludując, ja bym stewii nie użył w leczeniu SIBO na podstawie danych jakie mamy.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...