Wszystko co najnowsze o chorobie Alzheimera
wrzesień 22, 2015 by Jarek
Kategoria: Mózg, układ nerwowy
Badania w kierunku choroby Alzheimera (CHA) rozwijają się w trybie niesamowitym. Powiem szczerze zaczynam powoli nie nadążać za czytaniem tych wszystkich publikacji, jakie się pojawiają obecnie. W bardzo dużej części tych badań osoby z zespołem Downa są w pierwszych grupach badawczych…to też jest dobrze.
TYPY
Zacznę od tej informacji: WYRÓŻNIA SIĘ OBECNIE 3 TYPY CHOROBY ALZHEIMERA z perspektywy jej przebiegu i cech charakterystycznych.
1.TYP PODKOROWY jest zdecydowanie odmienny od pozostałych typów. Dotyka raczej ludzi młodych, nie powoduje od razu demencji, ale ludzie z tym typem CHA tracą sprawność językową. Często jest źle diagnozowana, gdyż nie ma żadnych asocjacji genetycznych z genami typowymi dla CHA jak APOE, czy APP. Cechą charakterystyczną są duże deficyty cynku.
2.TYP ZAPALNY charakterystyczny dla zespołu Downa, w którym znaczniki stanów zapalnych takie jak białka C-reaktywne i stosunek albuminy surowicy do globuliny są wysokie
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bia%C5%82ko_C-reaktywne
3.TYP NIEZAPALNY to taki w którym znaczniki stanu zapalnego są na stabilnym, standardowym poziomie ale występują zmienione parametry różnych ścieżek metabolicznych, które wskazują na CHA.
http://www.ndtv.com/health/alzheimers-disease-has-3-distinct-subtypes-study-1218619?site=full
Według badań chińskich polimorfizm genu MTHFR łączy się z częstszym występowaniem CHA i to w tym ostatnim subtypie.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/25486592/
DIAGNOSTYKA
Dobrym uzupełnieniem tej informacji z pewnością są doniesienia o nowym typie biomarkerów: neurograninach. Są to cząsteczki występujące w płynie rdzeniowo-mózgowym i powiązane z białkami tau. Okazuje się, ze ich ilość jest ściśle powiązana z postępem choroby, a nie z samą obecnością amyloidów beta. Z tej perspektywy te badanie może dobrze służyć do oceny postępu utraty funkcjonalności móżgu, choć sama CHA nie prezentuje jeszcze swoich najbardziej surowych cech.
Inna technika, która pozwala na szybką i prawidłową detekcję CHA to technika FDG-PET. Jak czytam ten raport to widać istotny postęp w skanowaniu mózgu i oceny zmian jakie maja miejsce.
http://www.diagnosticimaging.com/pet-ct/fdg-pet-helps-detect-alzheimer-disease
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/26354982/
MIKROELEMENTY, WITAMINY
Ucieszyłem się potwierdzeniem pewnej logiki: jeżeli CHA jest wiązana często ze złym funkcjonowaniem genów z tzw.panelu metylacyjnego, to najlepszym biomarkerem rozwoju CHA powinny być witaminy z grupy B i witamina D 3.
Jedno z ostatnich badań pokazuje, że deficyt witaminy B 9 w organizmie zwiększa poziom amyloidu beta.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/26345540/
Jeżeli do tego dodamy fakt zwiększenia się oporności insulinowej, czyli pojawienie się cukrzycy, to możemy powiedzieć, że są to jedne z ważniejszych, znanych, czynników zwiększających odkładanie się złogów amyloidowych w organizmie.
http://www.alzheimersanddementia.com/article/S1552-5260%2814%2902420-0/abstract
Kolejną informacją która mi się bardzo spodobała, gdyż potwierdza moje wcześniejsze obserwacji to fakt, że niski poziom witaminy D 3 przyczynia się do demencji i szybszej utraty funkcji poznawczych. Co prawda badano w tutaj osoby starsze bez ZD, ale mechanizmy w nim opisane są bardzo zbieżne z tym co występuje u naszych dzieci w ZD.
http://www.thestandarddaily.com/low-vitamin-d-cause-faster-memory-loss-in-older-adults/5798/
LECZENIE
Furorę w badaniach nad CHA robi obecnie resweratrol i melatonina.W oparciu o te badania kliniczne zakończone w tym roku nasila się przekonanie o konieczności używania resweratrolu w terapii CHA. Skuteczność, jak i mimo wszystko dobra tolerancja są dość przekonywujące.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/26362286/
Bardzo dobre efekty uzyskiwane są także przy zastosowaniu EGCG w terapii CHA. Co jest dla nas optymistyczne bo używamy jej na co dzień. W raporcie tym mowa, że EGCG wzmacnia wypłukiwanie sfosforylowanych protein tau, które są jednych z głównych patologii CHA.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/26207957/
W efekcie EGCG zaczyna być traktowane jako istotny środek łagodzący efekty CHA.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/26302801/
LEKI
Pomimo wielu prób nie ma jakiś szczególnych sukcesów w tej mierze. Wiedza na temat CHA zaczyna się na tyle istotnie zmieniać, że z pewnością będziemy czekać na jakieś efektywne nowe substancje. Wciąż na topie pozostaje DONEPEZIL, który zbiera najwięcej pochlebnych recenzji w kierunku leczenia CHA i to także w zespole Downa. Traktowany jest on jako przyszłościowy, wielofunkcyjny lek z dużą efektywnością w kierunku leczenia chorób neurologicznych w połączeniu np. z kurkumą przy wysokim ich bezpieczeństwie działania.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/24565571/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/26349080/?i=21&from=alzheimer%20disease
NOWE STRATEGIE
http://alzheimersnewstoday.com/2015/09/11/apolipoprotein-e2-may-act-protective-shield-alzheimers/
Bardzo ciekawym tematem wydaje się zastosowanie w terapii CHA jednego z genów uważanych do tej pory jako typowych dla zaistnienia tej choroby. Mowa tutaj o genie APOE 2, który ściśle funkcjonuje z genami APOE3 i APOE4, które są kluczowe w patologii CHA. Jak czytamy w raporcie: “Human ApoE Isoforms Differentially Modulate Glucose and Amyloid Metabolic Pathways in Female Brain: Evidence of the Mechanism of Neuroprotection by ApoE2 and Implications for Alzheimer’s Disease Prevention and Early” poprzez zastosowane tego genu możemy inaczej modulować ścieżki metaboliczne amyloidu beta i glukozy u kobiet. Jeżeli w kolejnych badaniach potwierdziłby się ten mechanizm z pewnością może być to przełomowe odkrycie zapobiegające CHA.
DIETA
W kolejnym kraju, będącym istotnym graczem na rynku ziaren kakaowca wyprodukowano nowy typ czekolady, która ma właściwości opóźniające postęp CHA. O ile wiem, jest to już 3 rodzaj czekolady mający dobre właściwości ograniczające rozwój CHA.
ZESPÓŁ DOWNA
W ostatnich badaniach przy wykorzystaniu PET z kontrastem Pittsburgh compound-B (PIB) potwierdzono niestandardowy rozwój CHA, u osób z ZD. Określono wiek 39 lat w tej próbie badawczej jako przełomowy dla następujących patologii, którym towarzyszy istotny spadek funkcji poznawczych oraz demencja.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/26362596/
WNIOSKI:
1.Zdecydowanie utrzymywanie zbilansowanego poziomu witamin z grupy B oraz witaminy D 3 jest korzystne dla zahamowania rozwoju CHA. W ZD mamy z tym problem, więc konieczna jest suplementacja.
2.Narzędzia diagnostyczne, które pozwalają na precyzyjny postęp patologii to przede wszystkim PET z odpowiednim kontrastem, ale są także już inne badania, które mogą diagnozować zaawansowanie procesów.
3.W ZD wiek około 40 lat jest czasem pogarszania się sprawności umysłowej i funkcjonalności.