Wszystko zaczyna się od jelit…Ela potwierdza.
sierpień 13, 2019 by Jarek
Kategoria: Układ trawienny
Cieszę się, że na spotkaniu była Ela która mnie wsparła w temacie jelit. Pamiętam jak zacząłem poruszać ten temat w gronie rodziców dzieci z ZD. Wiele razy słyszałem, że skoro jest to u autystów, to nie musi być problemem w ZD. Dzisiaj po raz kolejny to mówię: zdrowe dziecko, to jego zdrowe jelita. Bez tego trudno mówić o pozytywnych szansach na rozwój.
Wszystko zaczyna się od powiązania nerwu błędnego z mózgiem.
http://www.zespoldowna.info/w-mozgu-mamy-te-same-bakterie-co-w-jelitach.html
http://www.zespoldowna.info/mikrobiota-w-zespole-downa-zespol-downa-jest-stanem-zapalnym-jelit.html
http://www.zespoldowna.info/jak-funkcjonuje-polaczenie-jelita-mozg.html
Choroba Alzheimera to te same bakterie w jelitach co w mózgu. Autyzm to dysbioza, albo SIBO, które dotykają mózgu. W ZD stan zapalny objawiający się rozwolnieniem, ale i zatwardzeniem, otępieniem. To pierwszy sygnał, że coś jest nie tak z dzieckiem. Zła reakcja na pokarmy i tak wszechobecne czerwone policzki po zjedzeniu jakiegoś typu jedzenia, to kolejna kaskada objawów, które potwierdzają, że mamy problem z dzieckiem…ale nie tylko pokarmowy, a przede wszystkim zapalny, neuroinflamacyjny, gdyż nerw błędny jest “mostem “ łączącym jelita i układ nerwowy, mózg.
“NERW BŁĘDNY JEDNOZNACZNIE REAGUJE NA WZMOŻONĄ AKTYWNOŚĆ CYTOKIN SZCZEGÓLNIE TNF α, IL-1β, A TO JEST UWAŻANE ZA PIERWSZORZĘDNY MECHANIZM W REGULACJI DEPRESJI, CHOROBY ALZHEIMERA, ZAPALENIA STAWÓW I AUTYZMU…PRZEDE WSZYSTKIM.”
Cieszę się, że Ela w tym momencie opowiedziała o swoich doświadczeniach z jelitami. Nagle okazało się, że praktycznie każde dziecko z ZD ma jakiś problem jelitowy/pokarmowy. Cechy autystyczne w ZD mogą z tego wynikać, a jak dodamy predyspozycję bo mamy gen PSMG1, to już to zamyka się w logiczną całość.
Dodatkowo byliśmy w Małopolsce. Cały region przed wojennej Małopolski, Galicji obarczony jest wzorem negatywnym, wynikającym z układu genetycznego, w tym zakresie. Zatem omawialiśmy typologie:
-pokarmowe i występowanie wyrzutów histaminowych na tle braków enzymu DAO
-dysbiozy i znów nadmiaru histaminy
-stanów zapalnych jelit charakterystycznych dla IBD i IBS…genów, które to potwierdzają
-dysbiozy wynikającej z preferencji genów do występowania określonego rodzaju bakterii co prowadzi do ich przerostów
-wrażliwości na pokarmy, które mogą stanowić kaskadę reakcji immunologicznej ze szczególnym uwzględnieniem genów MCM6, BCMO1, HLA-DQA2
-różnice między wrażliwością pokarmową i wrażliwością immunologiczną i czym są choroby autoimmunologiczne
Otworzyło to zupełnie nowe horyzonty, do tej pory niezrozumiałe dla rodziców, a po prezentacji tematu szczególnie przez Elę, pokazało całą procedurę postępowania, która może skończyć się poprawą stanu dziecka.
Zatem choć pisałem to wielokrotnie, ten krótki wpis by Was przekonać do jednego: zdrowe jelita, to zdrowe dziecko!
Czy jest jakaś możliwość skontaktowania się z Elą o której piszesz?Cały czas zmagam się z jelitami synka, które dodatkowo są obciążone Hirschsprungiem.