Wymiana stawów w zespole Downa

styczeń 16, 2024 by
Kategoria: Układ kostny

Temat jest dość nowy. Ja w Polsce słyszałem o jednej takiej operacji. Kolega z Kanady, z którym rozmawiałem na ten temat mówił o dwóch operacjach w tym kraju, o których on wie. Tym bardziej ta informacja jest potrzebna.

https://medicine.yale.edu/news-article/down-syndrome-and-joint-replacement-greater-risk-for-post-surgical-complications/

Artykuł opisuje analizę wyników pooperacyjnych pacjentów z ZD, u których dokonano całkowitą alloplastykę stawu kolanowego i całkowitą alloplastykę stawu biodrowego.

Co to jest?

Krótka informacja: “Alloplastyka stawu biodrowego (inna nazwa: endoprotezoplastyka stawu biodrowego) to zabieg często wykonywany w chirurgii ortopedycznej. Ma na celu usunięcie zniszczonych struktur stawu biodrowego, których nie można już ocalić, a następnie umieszczenie na ich miejscu sztucznej protezy.” Podobnie jest ze stawem kolanowym.

Badacze, którzy opisali takie przypadki wskazują na fakt występowania “…u pacjentów z zespołem Downa ryzyka działań niepożądanych, w tym posocznicy, infekcji dróg moczowych, ostrego uszkodzenia nerek i zapalenia płuc. “ Tłumaczą oni ten fakt przede wszystkim gorszą odpornością osób z ZD. Co to oznacza?

Jak widać z badania nie ma zastrzeżeń co do przeprowadzenia takich operacji. Wskazania autorów pokazują, że stają się one powszechniejsze i efektywnie zmieniają życie osób z ZD. Zatem należy je robić.

Statystycznie jednak widać gorszy efekt uzyskiwany pooperacyjnie w zakresie jej skutków ubocznych, o których mówią autorzy. Widać gorszą reaktywność w tym zakresie osób z ZD. Sprawdziłem szybko opinie dotyczące reakcji osób z ZD na jakiekolwiek operacje i widać wyraźnie, że tego typu zdarzenia są typologią dla ZD. Zatem nie mogą one być przeciwskazaniem, a jedynie wskazaniem na punkt krytyczny będący w typologii reaktywności osób z ZD. Zatem proces przygotowania operacji i czasu pooperacyjnego dla osób z ZD musi być starannie przygotowany.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...