Za dużo witaminy B6, czy jest jej za mało?

wrzesień 14, 2021 by
Kategoria: Metabolizm

Zawsze zastanawiało mnie to jak specjaliści rehabilitanci używali słów takich jak “zaburzenie czucia”, “opadające ręce i nogi” do określenia stanu Janka jak był mały. Zaskakuje mnie to, że dzisiaj częściej i więcej takich słów o dorosłych z ZD.

Pierwszym kandydatem do analizy w tym temacie w ZD wydaje się być witamina B6. Dlaczego? Wracamy do genu PDXK, który tyle razy już opisywałem.

https://www.zespoldowna.info/co-moze-powodowac-niska-aktywnosc-genu-pdxk.html

Wracam też do przypadku chłopaka z ZD mającego 28 lat, którego problemy z wiotkością i zaburzeniami czucia nie muszą być efektem braku rehabilitacji, jak to słyszy rodzina, ale spowolnionego genu PDXK.

Zatem jak podejść do tematu?

Mamy zaburzenia typu polineuropatie u niego. Skąd mogę one wynikać?

Pierwszym kandydatem jest oczywiście witamina B6, ale uwaga zanim wskażemy na nią to robimy badania z krwi witaminy B6, ale w połączeniu z glukozą i hemoglobiną glikowaną. Zazwyczaj wynik samej witaminy B6 wzbudza kontrowersje…jest jej tak dużo, że przekracza normy i to znacząco (może po raz kolejny wspomnę tutaj o potrzebie innego spojrzenia na normy w ZD). 9 osób na 10 z ZD, które do mnie trafiają tak mają. Co to oznacza?

Cóż, że mają ZD a polineuropatie i to dodatkowo typu aksonalnego, to efekt tego. Gen PDXK spowolniony nie nadąża z konwertowaniem witaminy B6 z formy nieaktywnej do jej aktywnej P5P i to cała tajemnica. I tutaj dodatkowy niuans. Jeżeli osoba ma jeszcze polimorfizm tego genu spowalaniający go dodatkowo, to na tym poziomie, to tej witaminy mogą być olbrzymie ilości…ale nie jest wykorzystywana…a gdy jeszcze mamy za mało wody w naszej diecie, dziecko nie pije wody to tym bardziej te poziomy moga być skoncentrowane w sposób istotny.

Kiedy o tym możemy być pewni? Gdy dziecko nie śpi, ma depresję, jest mocno zaniepokojone, gdyż są to sygnały świadczące o deficycie witaminy B6 w metabolizmach, które zestawione z olbrzymią jej ilością we krwi potwierdzają wszystko. W ZD jednak najważniejsze: gdy poziom glukozy/hemoglobiny glikowanej jest podwyższony. Może to świadczyć/potwierdzać że wszystkie problemy biorą się ze zbyt niskiej ilości witaminy B6, której jest za dużo w osoczu krwi.

Czy podanie witaminy B6 w formie aktywnej pomoże? Chyba nie. Dyskutowałem na ten temat z kilkoma naukowcami z USA, którzy twierdzą, że i tak ona musi przejść normalną ścieżkę konwersji by była aktywizowana przez ten gen. Zatem we krwi będziemy mieli witaminy B6 dużo, a jako kluczowego kofaktora mało. I co dalej?

Uwaga: gdy mamy przez dłuższy czas nadmiar witaminy B6 we krwi, witamina B6 może być toksyczna i powodować neuropatie, nawet z utratą możliwości poruszania się!

https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminB6-HealthProfessional/#en29

Co to oznacza? Uważam, że w przypadku osób dorosłych neuropatie mogą mieć inny charakter niż u dzieci z ZD. Mogą wynikać już z toksyczności kumulowanej przez lata. Z tej perspektywy wydaje się być istotniejsze picie dużej ilości wody by ją wypłukiwać , jako rozpuszczalną w wodzie witaminę.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK554500/

Nie ma przy tym metodologii pozbywania się nadmiaru witaminy B6 adekwatnej do sytuacji w ZD. Blokowanie jej we krwi nie musi dać niczego oprócz pogłębionych deficytów. Zatem w ZD raz mamy jej za dużo, a raz za mało i musimy patrzeć na symptomy by wiedzieć, jak jest. Zgadywanie ogólne może być zupełnie nietrafione i całe ciało jest tutaj istotne, a nie tylko jeden jego organ.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...