Zaburzenia mitochondriów w zespole Downa cz.11 D-ryboza
grudzień 11, 2019 by Jarek
Kategoria: Metabolizm
Co to jest D-ryboza? Najprościej: cukier, ale proszę go nie łączyć z cukrzycą!!! Suplementacja tym cukrem nie ma na ten moment istotnego wpływu na przebieg choroby, ale na metabolizm energetyczny to już ma istotny.
D-ryboza jest wykorzystywana przez organizm do wspomagania produkcji ATP poprzez stymulowanie ścieżki jej produkcji w mitochondriach. Jeżeli jej nie ma w mitochondria, to stymulacja produkcji energii ATP nie jest wystarczająca. Warto popatrzyć na poniższy schemat: https://www.researchgate.net/figure/Supplemental-D-ribose-bypasses-the-upper-part-of-the-pentose-pathway-and-is-an_fig5_323151615
Jak z niego można wnioskować, d-ryboza jest kluczowym elementem metabolizmu energii ATP
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0306987704000453
Jednakże d-ryboza jest zużywana “szybko” w mitochondriach komórek mięśniowych. W momencie gdy nasze mięśnie potrzebują energii do wysiłku to w pierwszej kolejności po nią sięgają, jednakże naturalny proces jej wytwarzania, może być nie wystarczający jeżeli poziom obciążeń jest duży i ciągły…tak jak w ZD. Uzupełnianie zapasów d-rybozy to czas odpoczynku kilku dni, jednakże przy wadach i niesprawności serca ten okres może być zdecydowanie dłuższy.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6003283/
https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.2903/j.efsa.2018.5265
D-rybozę bierze się przede wszystkim rano w dawce dla dzieci określanej jako ok. 36 mg na 1 kg ciała. Podaje się ją w trakcie posiłku. Skutki uboczne to hyperaktywność stąd jej podawanie w sytuacji gdy nie ma przewidywanego wysiłku, ani zajęć będzie zaburzać sen i odpoczynek.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5959283/
Podsumowując zacytuję konkluzje z powyższego raportu, które świetnie odnoszą się także do ZD:
“Mitochondria regulują wiele szlaków metabolicznych i sygnalizacyjnych, ale ich podstawową funkcją jest wytwarzanie ATP. Gdy funkcja mitochondriów jest upośledzona, może wystąpić obniżona wydajność oddychania komórkowego, a tym samym utrata produkcji ATP. D-ryboza jest substratem ATP naturalnie występującym w komórkach. Kiedy nukleotydy są zredukowane, wykazano, że dodatkowa D-ryboza jest przydatna w zwiększaniu odzyskiwania tych cząsteczek energii. Tak więc suplementacja D-rybozy może pomóc w zwrocie nukleotydów adeniny do komórki, a tym samym służyć jako potencjalna opcja terapeutyczna dla różnych stanów patofizjologicznych”