Zadaję Pani Minister pytanie numer 4

styczeń 21, 2010 by
Kategoria: Projekt edukacji

Zaczynamy cykl pytań, które w świetle propozycji Ministerstwa z naszej strony paść powinny. Tych, którzy jeszcze nie zapoznali się z problemem odsyłam tutaj: http://www.zespoldowna.info/masz-dziecko-ktre-potrzebuje-pomocy-w-zakresie-edukacji-jezeli-tak-to-ten-artykul-jest-dla-ciebie-i-powiedz-o-nim-wszystkim-twoim-znajomym/

A o to kolejne pytanie do Pani Minister. Przy tej okazji pokażę jak można to zrobić.

1.Moje pytanie brzmi:

Szanowna Pani Minister, dzieci z zespołem Downa są stygmatyzowane w naszym społeczeństwie w sposób szczególny, bo od urodzin. Potwierdzenie tego faktu można znaleźć, także w raporcie z projektu Wszystko Jasne, który znajduje się na na naszej stronie  http://www.zespoldowna.info/raport-z-projektu-wszystko-jasne/.

Orzeczenia edukacyjne w przypadku ZD, zarówno te o “potrzebie” jak i “kształceniu”, wydawane przez Poradnie Pedagogiczno-Psychologiczne mają często w ramach tej samej poradni i tej samej osoby oceniającej, tą samą osobę z ZD bardzo różny charakter i napotykają na wiele bardziej lub mniej prawdziwych problemów.

Czy zatem, biorąc pod uwagę często “oficjalną” stygmatyzację osób z ZD oraz niezwykle niezrozumiały proces wydawania orzeczeń dla osób przecież naznaczonych przez Państwo polskie i Polaków jako niepełnosprawnych, otrzymujących jako jedni z pierwszych status osoby niepełnosprawnej w orzecznictwie medycznym na podstawie kariotypu, już po urodzeniu(!), MEN nie powinien “NAZNACZYĆ” OSOBY Z ZD w procesie zdobywania orzeczeń edukacyjnych i przyznać im takie uprawnienia a priori, bez konieczności obciążania i tak już obciążonych osób, zbiurokratyzowaną procedurą, która nie wyjaśnia niczego, a często jest dużym problem i stresem ?

2. Wchodzę na stronę: http://www.konferencje.men.gov.pl/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=232

3.Wypełniam dane, które są oczekiwane przez administratora:

-w kategorii ustawiam specjalne potrzeby edukacyjne

oraz wypełniam dane osobowe oczekiwane przez MEN

-w treści pytania wklejam moje pytanie

Po wypełnieniu całej ankiety naciskam klawisz wyślij pytanie i już po wszystkim :)

Komentarze

Liczba komentarzy: 2 do “Zadaję Pani Minister pytanie numer 4”
  1. Basia pisze:

    No właśnie, Pani Minister, czy mogłaby Pani sprawić, żeby wreszcie papier i statystyka przestały być ważniejsze od rzeczywistego wsparcia dla osób z deficytem intelektualnym?
    Parę dni temu dowiedziałam się w Poradni, że w ramach “przysługujących” 4 godzin terapii miesięcznie, mieści się również czas poświęcony rodzicom na ewentualne wyjaśnienia, omówienie postępów itp., a tym samym nasza dociekliwość, jako rodziców, odbiera naszym dzieciom czas przeznaczony na terapię. Czy naprawdę nie jest możliwe, żeby Pedagog zamienił z nami, z rodzicami, raz na jakiś czas parę słów i poświęcił temu 5 minut bez wynagrodzenia? Czy wszystko trzeba wymieniać na pieniądze?

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...