Zdeformowane naczynia krwionośne w mózgu są kluczem do terapii choroby Alzheimera

wrzesień 21, 2015 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Przypomnę co do tej pory wiemy z najnowszych badań: ilość amyloidu w organizmie rozpoczyna kaskadową i niszczycielską reakcję niszczącą komórki nerwowe, nie sama ilość jest tutaj problemem, ale brak usuwania amyloidu z komórki. Dziś dochodzi nam kolejna nowa patologia: w chorobie Alzheimera problemem, kluczowym dla usuwania złogów mogą być zdeformowane naczynia krwionośne w mózgu.

O tych ostatnich danych pisałem tutaj:

http://www.zespoldowna.info/choroba-alzheimera-czyszczenie-amyloidu-beta-cd.html’’

http://www.zespoldowna.info/choroba-alzheimera-to-cukrzyca-typu-3.html

http://www.zespoldowna.info/cukrzyca-il-6-ferrytyna-choroby-autoimmunologiczne-mthfr-aire-tarczyca-choroba-alzheimera.html

W zespole Downa, jak donosiły ostatnie badania choroba Alzheimera ma ściśle neurozapalny charakter.

http://www.zespoldowna.info/choroba-alzheimera-ma-scisle-neurozapalny-charakter-w-zespole-downa.html

http://www.zespoldowna.info/najnowsze-badania-scaningowe-osob-z-zespolem-downa-i-choroba-alzheimera.html

…ale ostatnie badania Irlandczyków z Trinity College pokazują kluczową rolę naczyń krwionośnych, istotnie zdeformowanych w mózgu, co powoduje możliwe wszystkie anomalie związane z chorobą Alzheimera. Jak przy tym naukowcy, krótko i treściwie podkreślają: choroba Alzheimera jest wynikiem stresu, gdyż uszkodzenia i deformacje naczyń krwionośnych są tego efektem.

http://www.eurekalert.org/pub_releases/2015-09/tcd-trr091715.php

W szczegółach, wciąż wydaje się to bardzo proste. Miejsce połączeń dwóch komórek dla wielu utożsamiane z tzw. barierą BBB, czyli barierą krew/mózg ulega deformacji ( w języku angielskim są to tzw. tight junctions)

image

https://en.wikipedia.org/wiki/Tight_junction#/media/File:Cellular_tight_junction-en.svg

Ta zmiana uniemożliwia efektywne “czyszczenie” komórki z amyloidu beta. Jest to zatem logiczne.

Jak wygląda to w zespole Downa? Wystarczy sięgnąć pamięcią do porodu naszych dzieci. Zawsze dzieje się coś z sercem, z tętnem. Efektywność wysiłku jest ograniczona obniżonym dotlenieniem całego organizmu. W efekcie mówi się, że tzw. choroba moyamoya jest współtowarzysząca w zespole Downa.

Z tej perspektywy oraz dodając nadmierny stres tlenowy, cukrzycę i otyłość wydaje mi się, że w ZD mamy problem deformacji naczyń krwionośnych w mózgu u osób z ZD. Dla mnie artykuł ten wyjaśnia zatem znaną w ZD patologię.

 

Zespół moyamoya (ang. moyamoya disease) – rzadki zespół chorobowy o nieznanej etiologii, występujący głównie u młodych (dzieci i młodzi dorośli) Azjatów, powodujący niedrożność dużych tętnic wewnątrzczaszkowych, szczególnie końcowego odcinka tętnicy szyjnej wewnętrznej i tętnic środkowej i przedniej mózgu, doprowadzając do niedokrwienia ośrodkowego układu nerwowego, przebiegającego najczęściej pod postacią przemijających napadów niedokrwiennych, choć może również przebiegać jako udar mózgu lub krwotok mózgowy.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1443405

https://pl.wikipedia.org/wiki/Choroba_moyamoya

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...