ZESPÓŁ DOWNA, AUTYZM te same elementy, różne mechanizmy, odmienne efekty cz.2
grudzień 12, 2014 by Jarek
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa
MTHFR na tej stronie powoduje już niemalże wszystko…gdyż wpływa, inicjuje tak wiele istotnych procesów. Jednak mówiąc o MTHFR zapomina się, że w reakcjach na które ma istotny wpływ, biorą udział także inne geny, które także istotnie zmieniają te procesy.
Pierwszym kandydatem jest z pewnością gen RFC, często nazywany FRC lub SLC19A1. Jest on tylko transporterem kwasu foliowego, ale u większości autystów źle on funkcjonuje powodując trwałe obniżenie jego ilości w mózgu.
Dzieci z ZD nie mają takich problemów, z wyjątkiem tych, które są niskie i mają małą głowę. Nie stwierdzono jednoznacznie powiązania w tym zakresie, ale o dziwo podawanie kwasu foliowego o odpowiedniej formulacji powoduje lepszy wzrost i zdecydowaną poprawę wielkości czaszki.
Porównując cykle u autystów i w ZD mamy do czynienia z dwoma zasadniczymi różnicami:
-homocysteina w ZD jest niska w okolicach 3,7-5,20 w wyniku nadmiaru genu CBS
-homocysteina u autystów jest wysoka powyżej 7, gdyż jest to związane z mutacją któregoś z istotnych genów biorących udział w cyklu kwasu foliowego lub SAM
To było pierwsza różnica, druga:
-nadekspresja genu SOD i jego potrojenie zwiększa liczbę wolnych rodników , gdy w autyzmie mamy do czynienia z problemem glutationów i odpowiednią wielkością stresu tlenowego
Z tej perspektywy, wszystkie kluczowe elementy tych cykli muszą pozostawać w równowadze osiąganej albo poprzez wspomaganie metylacji brakującymi składnikami albo podnoszeniem poziomu niektórych składników, takich jak chociażby witaminy D 3.
Takie podejście powoduje, że szkodliwe dla komórki działania zostają złagodzone, przez to leczenie pozostałych ścieżek i problemów powinno być łatwiejsze.
Przydatne linki:
http://www.zespoldowna.info/melatonina-ginkgo-a-aktywnosc-genu-sod-1-cz-1-pytanie.html