Zespół Downa, choroba Alzheimera – kolejne powiązania pomiędzy nimi

maj 24, 2010 by
Kategoria: Oczy

 

Gdy w styczniu pisałem o tym, że lekarze i naukowcy z Florydy potwierdzili, że zespół Downa i choroba Alzheimera to jest to samo, z pewnością zrobiło to szokujące wrażenie.

tutaj ten artykuł:  http://www.zespoldowna.info/my-wszyscy-bedziemy-miec-zespl-downa-i-nie-jest-to-zart-za-to-odkrycie-bedzie-nobel/

Po 5 miesiącach mamy kolejne dowody na twierdzenie, że zespół Downa i choroba Alzheimera są bardzo blisko siebie … i można to wykorzystywać.

15 stycznia tego roku, grupa okulistów z Londynu rozpoczęła po raz kolejny badania nad testem, który mógłby wykrywać symptomy choroby Alzheimera w najwcześniejszym z możliwych stadiów. Postanowiono obecnie badać powiązania wynikające ściśle z ZD. Jak mówi Dr Lee Goldstein z katedry choroby Alzheimera Uniwersytetu w Bostonie: “…osoby z ZD wykazują objawy choroby Alzheimera bardzo wcześnie, często przed ukończeniem 30 roku życia. Wynika to z nadekspresji genu APP “Alzheimerowskiego”, który powoduje znaczny wzrost amyloidów beta w mózgu. Odkryliśmy, że ta proteina akumuluje się w soczewkach bardzo wcześnie nawet u dzieci z ZD.”

Obecne badania zapoczątkowane w Londynie opierają się na tezie, że także dzieci bez ZD posiadają już skłonności do takiego defektu, jeżeli są obciążone chorobą Alzheimera. Efekty pierwszych badań są szokujące i potwierdzają prawdziwość tej tezy!

Jak odbywa się badanie? Podawane są krople z markerem do oka. Następnie robi się zdjęcie oka w podczerwieni. Marker pokazuje uszkodzenia komórki wywołane nadmiarem amyloidów, które to jest skanowane i mierzone. Badanie te może w przyszłości być wykorzystane dla diagnozowania dzieci z ZD.

Komentarze

Liczba komentarzy: 2 do “Zespół Downa, choroba Alzheimera – kolejne powiązania pomiędzy nimi”
  1. Darek pisze:

    Ciekawe kiedy ten test będzie dostępny komercyjnie w Polsce?

  2. Jarek pisze:

    Darku, zapomniałem nadmienić w artykule, że de facto całe oprzyrządowanie jest dostępne, tylko konieczna jest technologia do ich użycia. Przy tym temacie korzystano z doświadczeń leczenia katarakty u osób z ZD, która dotyka dużej populacji około 10-14% osób z ZD. Te badanie jest wykonywane. “Po drugiej stronie” wprowadzono te same badanie u osób z podejrzeniem o chorobę Alzheimera. I tutaj następuje porównanie, które dało tak nieoczekiwane efekty. W obu przypadkach mówi się, że czynnikiem kreującym zmiany patogenne jest amyloid stąd takie podwójne zastosowanie badania i tak jednoznaczne porównanie.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...