Zespół Downa i mikroRNA.
luty 14, 2018 by Jarek
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa
To są mikroRNA w zespole Downa: miR-155, miR-802, miR- 125b-2, let-7c i miR-99a. Najbardziej lekceważone elementy genetycznej układanki w ZD. Pisałem o nich już wiele razy, ale za każdym razem, gdy mogę do tego wrócić to z przyjemnością to robię, by podkreślić jak są ważne i jak duży wpływ mają na fenotyp w ZD.
http://www.zespoldowna.info/5-czy-225-genow-decyduje-o-tym-jaki-jest-zespol-downa.html
“miRNA (mikroRNA) – jednoniciowe cząsteczki RNA o długości ok. 21-23 nukleotydów, regulujące ekspresję innych genów. miRNA kodowane są przez genom komórki, jak normalne geny, i transkrybowane przez RNA polimerazę II, tak samo, jak mRNA. Prekursorem są niewielkie RNA, o strukturze spinki do włosów, które ulegają obróbce podobnie do siRNA. Wchodzą w skład kompleksów rybonukleoproteinowych blokujących specyficznie translację mRNA i nadają im specyficzność. W odróżnieniu od siRNA, miRNA nie posiadają 100%-owej identyczności sekwencji do docelowego mRNA. miRNA są zaangażowane w negatywną regulację ekspresji genów podczas rozwoju; ocenia sie, ze biorą udział w regulacji 30% ludzkich genów. Są mediatorami mechanizmu interferencji z translacją mRNA (RNAi).
MIR 155-5p odgrywa kluczową rolę w różnych fizjologicznych i patologicznych procesach, takich jak podział krwiotwórczych komórek macierzystych, odporności, stanach zapalnych, przy infekcjach wirusowych, w przypadku raka, chorób serca (kardiologicznych) oraz w przypadku zespołu Downa.
http://www.zespoldowna.info/choroby-autoimmunologiczne-w-zespole-downa-cz-4-metylacja-dna.html
http://www.zespoldowna.info/polifenole-roslinne-w-zespole-downa-2016.html”
“Mikro RNA w skrócie opisywane jak powyżej czyli miRNA, albo MIR realizują jedną bardzo specyficzną funkcję:
REGULUJĄ EKSPRESJĘ GENÓW
I tak:
let-7c, miRNA-99a, miRNA-125b, są powiązane m.in z rakami: piersi, płuc,woreczka żółciowego, tarczycy, prostaty, chorobę Alzheimera, AMD, epilepsją.
miRNA-155 powiązany jest z chorobą Alzheimera, AMD, chłonniakiem limfocytów, rakami nabłonka, zapaleniem płuc, zespołem Downa, MS
miRNA-802 to otyłość i rak związany z nabłonkiem, leukemia,cukrzyca, zespół Downa, rakiem piersi i prostaty.
Są to jedynie przykłady na co mają wpływ. To one inicjują kaskadę “zła” tak sobie mówię. Dodając do tego, że są one zlokalizowane obok APP na 21 chromosomie oznacza, że muszą odgrywać istotną rolę w patologii choroby Alzheimera i starzeniu.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28029161/
Mają też wpływ na 3 630 genów na wszystkich chromosomach.”
Tak o tym pisałem do tej pory. Właśnie pojawił się kolejny artykuł na ich temat, więc z pasją go przeczytałem.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5780767/
Tak autorzy przedstawiają obecność mikroRNA na 21 chromosomie:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5780767/figure/f1-br-0-0-1019/
Jak są ważne przedstawi ta prosta, selektywna i krótka informacja:
Nadekspresja miR-155, miR-802 jest związana z degradacją metylacji MeCP2 via pluripotencjalne neuronowe komórki progenitorowe oraz degradacją neurogenezy w hipokampie, czyli zaburza funkcjonowanie organizmu.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kom%C3%B3rki_macierzyste
Nieodpowiednia ekspresja AT1 w stosunku do nadekspresji miR-155, jak i nadekspresji klastra miR-99a/let-7c prowadzi do tego, że w ZD nie mamy chorób kardiologicznych.
miR-125b-2 jest typowym elementem onkogennym, w tym stojącym za leukemią w ZD.
https://en.wikipedia.org/wiki/Angiotensin_II_receptor_type_1
To są jedynie przykłady jak dużo znaczą te mikroRNA, w inicjacji i kontroli wielu patologii. Oczywiście najbardziej krytyczny jest tutaj miR-155 o którym wielokrotnie już pisałem, a tak to podkreślali naukowcy w swoich raportach z roku 2016.
http://www.zespoldowna.info/zespol-downa-czym-jest-w-2016-roku-2.html
W tym raporcie naukowcy poszli dalej, tropem deregulacji całego genotypu w ZD tak jak to opisywałem całkiem niedawno.
http://www.zespoldowna.info/wszystkie-geny-21-chromosomu-i-ich-ekspresja.html
Badając zależności mikoRNA zauważono nie tylko nadekspresję tych znajdujących się na 21 chromosomie, ale ich istotny wpływ na inne, zlokalizowane na innych chromosomach, które są w silnej nadekspresji jak miR-542-5p, miR-10b, miR-615, miR-654.
W kontekście rozwoju układu nerwowego zauważono silną nadekspresję mikroRNA: mir-1973, mir-3196 różnicą się we krwi i łożysku w przypadku płodów z ZD.
Z kolei miR-138-5p był wykrywany w hipokampie i ma z pewnością przemożny wpływ na niepełnosprawności intelektualną w ZD.
Z kolei miR-518a, miR-518e, miR-518f, miR-528a i miR-96 regulujące funkcjonowanie IL-1β, IL-12 receptor subunit β2, autism susceptibility candidate 2 (AUTS2) i KIAA2022 determinujące ubytek przegrody przedsionkowo-komorowej są w nadekspresji a nie znajdują się na 21 chromosomie.
Kolejne mikroRNA, które są związane z patologiią ZD, a nie są nawet istotnie zbadane do tej pory to: miR-329, miR-27b, miR-27a oraz miR-146a związany z funkcjonowaniem neuronów w szczególności w istocie białej.
Jak widać, podobnie jak to było w przypadku genów, potrojenie i nadekspresja mikroRNA przekłada się na destabilizację funkcjonowania także innych, nie zlokalizowanych na 21 chromosomie, mikroRNA co potwierdza tezę o tym, że zespół Downa jest całościowym zaburzeniem organizmu a nie tylko 21 chromosomu!
O tym warto mówić lekarzom i genetykom!
http://www.zespoldowna.info/definicja-zespolu-downa-2018.html
Zespół Downa jest:
Całościowym zaburzeniem genomu, którego destabilizacja w postaci hypometylacji i hipermetylacji, na różnych poziomach, zmienionej ubikwitynacji, powoduje błędną replikację DNA, a w efekcie przyspieszone starzenie się organizmu. Trisomia 21 chromosomu jest tutaj jedynie mechanizmem inicjującym kaskadę negatywnych zmian wliczając w to wzmocnienie, nieskompensowanych efektów polimorfizmów rodzicielskich, kaskadę choroby Alzheimera, zmianę i stałą hyperaktywność układu immunologicznego, dysfunkcję metabolizmu energetycznego i destrukcję mitochondriów, jak i typologię zmian fenotypowych dla zespołu Downa prowadzących do wcześniejszej, zakodowanej genetycznie śmierci osoby z tą wadą. Wynikające z tych przyczyn, progresywne pogorszenie się jakości życia, objawia się utratą funkcji poznawczych wraz z upływem czasu, występowaniu chorób związanych ze złą reakcją immunologiczną, zaburzoną komunikacją, sprawnością ruchową, ograniczające możliwość prowadzenia samodzielnego, rodzinnego życia.