Zespół Downa się leczy. Wnioski z nowych zaleceń dla dzieci i dorosłych z zespołem Downa cz.4 mój komentarz do okresu prenatalnego i postnatalnego

maj 16, 2022 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Pozwalam sobie na komentarz do tego co ustalono jako protokół medyczny. Wciąż dla mnie za bardzo konserwatywny w stosunku do tego, co doświadczamy i wiemy. W szczególności widać to doskonale na tym, co zostało wpisane do okresu ciąży i okołoporodowego. Tam jak zwykle matki nie ma. Tam jak zwykle wsparcia dla dziecka nie ma. Niech się urodzi to zobaczymy dalej, tak bym to skwitował.

Co powinno być włączone do protokołu bazowego jaki został zaprezentowany?

https://www.zespoldowna.info/zespol-downa-sie-leczy-wnioski-z-nowych-zalecen-dla-dzieci-i-doroslych-z-zespolem-downa-cz-3.html

1.Metylacja

Kobiety w ciąży z dzieckiem z zespołem Downa trafiają do mnie około 6 miesiąca ciąży. Zaczynamy zawsze analizę ich stanu od zrobienie oczywiście badań okresowych.

https://www.zespoldowna.info/badania-okresoweodpowiadam-na-pytanie-bo-to-juz-czas-o-tym-myslec.html

Z nich wynika, u 74% z nich tylko z tego roku, że są niewłaściwie prowadzone w zakresie ciąży i ich wsparcia na poziomie metabolicznym. Homocysteina jest bardzo wysoka, przy często bardzo niskiej witaminie B12, i przekraczającej wszelkie normalne poziomy witaminy B9…tytułem zażywania jej formy syntetycznej i bez wsparcia witaminy B2. Z innej strony patrząc, owszem lekarze wciskają witaminę B9, choć w niewłaściwej formie, to nie rozumieją na czym te wsparcie ciążowe powinno polegać. Z tej perspektywy kluczowe jest odpowiednie zgodnie z profilem DNA dobranie suplementacji tak aby metylacja była efektywna.

WNIOSEK:

*Kobiety w ciąży powinny zrobić badania obejmujące homocysteinę, witaminę B9 (kwas foliowy), witaminę B12, witaminę D3 (25oh), ferrytynę, hemoglobinę glikowaną, ft3, ft4, profil lipidowy jako absolutne minimum.

*Kobiety w ciąży powinny mieć ich panel DNA by spersonalizować regulację metylacji

2.Metylacja i cholina.

TMG (trimetylocholina) w połączeniu z cynkiem jest dzisiaj efektywnym mechanizmem wsparcia rozwoju dziecka z ZD w trakcie ciąży i jest to potwierdzone badaniami. W tym raporcie nie zostało to uwzględnione. Znów uważam, że jest to krytyczne by w odpowiedniej formie i ilości, oba produkty by dostępne, by już na tym etapie wspierać dziecko.

3.EGCG na zespół Downa

Kolejna kwestia. Gen DYRK1A jest najbardziej szkodliwym elementem determinującym wady i destrukcję w typologii zespołu Downa. Już na tym etapie EGCG inhibitor DYRK1A powinien być podawany matce. Jak wskazują badania, to DYRK1A tytułem ponadnormatywnej aktywności związanej z potrojeniem tego gen,u w okresie od 6 mca ciąży do ok 1 roku życia, jest w największej jego ekspresji. Jego inhibicja, choć w minimalnym stopniu może zmienić funkcjonowanie dziecka przez całe jego życie

4.Mitochondria i wada serca

W związku z tym, że efektywność mitochondrialna jest niska, tytułem chociażby wad serca jakie występują u dziecka z ZD, wynikających nie tylko tytułem trisomii, ale przede wszystkim polimorfizmów rodzicielskich, konieczne jest wsparcie metabolizmu energetycznego u matki-dziecka za pomocą odpowiedniej dawki ubiquinolu i PQQ oraz rybozydu nikotynamidu. Bardzo istotne znaczenie ma tutaj znów kwestia pochodzenia matki i jej spersonalizowany układ DNA.

5.Poród

Jeżeli matka ma cięcie, nie rodzi naturalnie, konieczne jest takie postępowanie, by dziecko mimo wszystko zdobyło jej florę bakteryjną oraz konieczny wypis matki ze wskazaniem dla dziecka by w okolicach 6-9 mca życia był zrobiony panel mikrobioty.

6.Stan matki i fluoksetyna

Stan matki jest krytyczny dla rozwoju dziecka w ciąży. Matki dzieci z ZD, są pod istotnym wpływem depresji, która to też jest czynnikiem hamującym rozwój dziecka. Ze względów etycznych nie prowadzi się badań celowych w tym kierunku, choć w USA kobiety w ciąży masowo i bez ograniczeń biorą fluoksetynę w trakcie ciąży. W Polsce kilkanaście matek skorzystało z tej opcji. Z mojej perspektywy powiem jednoznacznie: to pomaga i matce i przede wszystkim dziecku, co jest krytyczne by ciąża była pod jak najmniejszym wpływem stanów depresyjnych matki. To pomaga w metabolizmach.

7.Stany zapalne jelit, dysbioza, alergie pokarmowe.

Matki dzieci z zespołem Downa muszą dostać wsparcie dietetyczne dla siebie i dziecka. Tylko w tym roku 60% matek dzieci z ZD, jest osobami z historiami problemów jelitowych, alergicznych. Wysoki poziom histaminy jako element destrukcyjny, jest wpisany w ich funkcjonowanie. Badanie w ciąży ich poziomu histaminy, enzymu DAO i na podstawie tego zbudowaniu ich profilu żywieniowego w koncepcji LHF (diety o niskiej ilości histaminy), a nie tak jako to jest obecnie moda tylko na dietę bezglutenową tytułem braku wiedzy w tym kierunku, jest elementem krytycznym. Wsparcie tej diety “złotą” formułą probiotyczną jest dla mnie krytyczne. Jaka dieta i profil mikrobioty matki, taki u dziecka w dużej mierze. Zatem leczenie, wspieranie na etapie ciąży i przygotowanie do etapu po ciążowego jest krytyczne dla matki i dziecka.

To bym wpisał jako krytyczne uzupełnienie.

Komentarze

Liczba komentarzy: 4 do “Zespół Downa się leczy. Wnioski z nowych zaleceń dla dzieci i dorosłych z zespołem Downa cz.4 mój komentarz do okresu prenatalnego i postnatalnego”
  1. Karol pisze:

    Dzień dobry, jak można się skontaktować i umówić na wizytę z autorem artykułu? Jestem przyszłym tatą Amelki ze zdiagnozowaną trisomnią 21, a artykuł wydaję mi się bardzo ciekawy i poparty bardzo cenną wiedzą.

  2. Marlena pisze:

    Dzień dobry,
    Jakie suplementy poleca Pan w Ciąży z dzieckiem z trisomnią 21? Aktualnie suplementuje pregna plus, pregna dha, choline, oraz po przeczytaniu tego artykułu cynk. Jakie egcg? Czy to jest bezpieczne? Często egcg jest jako ekstrakt z zielonej herbaty, ktora nie jest polecana w ciąży ze wzlgedu na kofeinę. Rozpoczęłam 7 miesiąc ciąży.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...