Zespół Downa to choroba metaboliczna, destrukcyjnie wpływająca na mitochondria i tym razem to raport medyczny.
listopad 16, 2020 by Jarek
Kategoria: Metabolizm
Cieszą mnie takie raporty, które potwierdzają to co od wielu lat podejrzewałem tudzież dowiadywałem się od innych rodziców, że tak jest. Dla mnie zespół Downa to przede wszystkim choroba metaboliczna, a nie tylko zespół genetyczny jak to co niektórzy genetycy uważają. Metabolizm jest problemem, który dzisiaj można korygować, modyfikować, suplementować i nawet osiągać sukcesy w jego leczeniu…energia jest potrzebna by żyć, więc warto zrobić wszystko by ona była u osób z ZD.
Właśnie opublikowano raport mnie bardzo ucieszył. Po pierwsze potwierdza to co w definicji ZD od dłuższego czasu ujmuję i pada tam właśnie to, że ZD to choroba metaboliczna.
https://molmed.biomedcentral.com/articles/10.1186/s10020-020-00225-8
Dla przypomnienia definicja ZD jaką sobie ułożyłem, po wielu “korektach” w 2018 roku:
https://www.zespoldowna.info/definicja-zespolu-downa-2018-kwiecien.html
Zespół Downa jest:
Całościowym zaburzeniem genomu, którego destabilizacja w postaci hypometylacji i hipermetylacji wynikająca z zaburzenia remodelingu chromatyny oraz czynników epigenetycznych, na różnych poziomach, zmienionej ubikwitynacji, powoduje błędną replikację DNA, a w efekcie przyspieszone starzenie się organizmu. Trisomia 21 chromosomu jest tutaj jedynie mechanizmem inicjującym kaskadę negatywnych zmian wliczając w to wzmocnienie, nieskompensowanych efektów polimorfizmów rodzicielskich, kaskadę choroby Alzheimera, zmianę i stałą hyperaktywność układu immunologicznego, dysfunkcję metabolizmu energetycznego i destrukcję mitochondriów, jak i typologię zmian fenotypowych dla zespołu Downa prowadzących do wcześniejszej, zakodowanej genetycznie śmierci osoby z tą wadą. Wynikające z tych przyczyn, progresywne pogorszenie się jakości życia, objawia się utratą funkcji poznawczych wraz z upływem czasu, występowaniu chorób związanych ze złą reakcją immunologiczną, zaburzoną komunikacją, sprawnością ruchową, ograniczające możliwość prowadzenia samodzielnego, rodzinnego życia.
Po drugie zajmuje się problemem NIEDOTLENIENIA RZEKOMEGO. Czym jest ten stan podaję za wikipedią:
Niedotlenienie rzekome odnosi się do zwiększonego stosunku cytozolowego wolnego NAD do NADH w komórkach, spowodowanego hiperglikemią.
Jak to zrozumieć? W organizmie dotkniętym niedotlenieniem rzekomym brakuje po prostu NAD+ pełniącego istotną rolę w metabolizmie energetycznym w mitochondriach.
Czym jest NAD+? W dużym skrócie potrzebny jest po prostu rybozyd nikotynamidu.
https://www.zespoldowna.info/zaburzenia-mitochondriow-w-zespole-downa-cz-4-wyjasnienia-genow-zd.html
https://www.zespoldowna.info/zaburzenia-mitochondriow-w-zespole-downa-cz-9-jakie-suplementy.html
https://www.zespoldowna.info/rybozyd-nikotynamidu-cz-1.html
https://www.zespoldowna.info/prekursor-nad-dla-zespolu-downa-autyzmu-i-dobrej-ciazy.html
Wracamy do artykułu. Pada tam zdanie mówiące o charakterystycznych metabolitach świadczących o tym, że ZD to choroba metaboliczna:
“Mixed effect model revealed the following changes in DS: significantly decreased ATP, CoQ10, homocysteine, serine, arginine and tyrosine; slightly decreased ADP; significantly increased uric acid, succinate, lactate and cysteine; slightly increased phosphate, pyruvate and citrate. However, the concentrations of AMP, 2,3-diphosphoglycerate, glucose, and glutamine were comparable in the DS vs. control populations”
Wskazuje się tutaj na istotnie zaniżone wartości:
-energii ATP
-koenzymu Q10
-homocysteiny
-seryny
-argininy
-tyrozyny
-ADP
ale i zwiększonych poziomów
-kwasu moczowego
-bursztynianu
-mleczanu
-cysteiny
-fosforanów
-pirogronianu
-cytrynianu
Te wszystkie aspekty, silnie związane z funkcjonowaniem metabolizmu energetycznego komórki, według autorów raportu świadczą o jednym:
KOMÓRKI OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA SĄ W STANIE PSEUDO-HIPOKSJI.
Jest to stan niedoboru tlenu w komórkach w stosunku do zapotrzebowania na niego…ale w ZD jest to stan ukryty. Tak jak to opisują autorzy:
“…komórki pacjentów z ZD są w stanie pseudo-hipoksji: komórkowe mechanizmy metaboliczne i bioenergetyczne wykazują zmiany patofizjologiczne, które przypominają reakcje komórkowe związane z niedotlenieniem, mimo że dopływ tlenu do komórek nie jest zakłócony. Ta fundamentalna zmiana może przynajmniej częściowo odpowiadać za różnorodne deficyty funkcjonalne związane z ZD, w tym zredukowaną efektywność wysiłkową w trakcie ćwiczeń, upośledzony stan neuropoznawczy czy też neurodegenerację.”
https://pl.wikipedia.org/wiki/Hipoksja
Potwierdzeniem tego stanu jest analiza genów i ich ekspresji wpływająca na metabolizm energii komórkowej i pracy mitochondriów w ZD
https://molmed.biomedcentral.com/articles/10.1186/s10020-020-00225-8/tables/2
ALE! Geny to jedno a typologie błędów różnych to drugie i nie można zwalać wszystkiego na geny.
ROS czyli stres oksydacyjny
Tak w raporcie jest opisywany ten stan:
ROS może być efektem różnych aktywności w komórce wytwarzany przez różne źródła. Na przykład, jeśli mitochondrialny łańcuch transportu elektronów jest zablokowany, elektrony mogą się cofać i wyciekać z mitochondriów. Ponadto komórki niedotlenione mają szereg dodatkowych źródeł ROS, takich jak oksydaza NADPH czy oksydaza ksantynowa. ROS to nie tylko produkt mitochondriów, ale także czynnik sprawczy dysfunkcji mitochondriów, co z kolei dodatkowo upośledza zdolność komórki do wykonywania fosforylacji oksydacyjnej i wytwarzania ATP (Vacca et al.2019).
SUPLEMENTACJA
Choć w raporcie mowa, że nie znaleziono w badaniach pozytywnych efektów stosowania witaminy C, tokoferoli, selenu, cynku czy tez witaminy A na poprawę funkcji kognitywnych (sic! typologia jakiejś pokręconej logiki, gdy się mówi o mitochondriach), to z mojej perspektywy widać efekt połączony stosowania przede wszystkim polifenoli takich jak EGCG, trans resweratrol z powyższymi witaminami i mikroelementami o czym tez pisze Vacca. Łączona strategia obniżająca stres oksydacyjny ale także via inhibicję genów za to odpowiedzialnych, czy tez poprawę metylacji opisywanej przez dr.Jill James daje efekt w obniżaniu stresu oksydacyjnego, który wpływa na wiele metabolizmów, a nie tylko wzmiankowane tutaj funkcje kognitywne.
Pojawia się w tej pracy jako antyutleniacz koenzym Q10, którego na poziomie komórkowym w ZD jest za mało, aby efektywnie działał mitochondrialny OXPHOS, nie może być w ZD z mojej perspektywy jako efektywny samodzielny antyutleniacz. Ten preparat musi być używany by poprawić efektywność metabolizmu OXPOS i w tym kierunku daje on istotne pozytywne efekty.
https://www.zespoldowna.info/naturalne-skladniki-wspierajace-pgc-1-i-mitochondria.html
https://www.zespoldowna.info/rcan-1-i-mitochondria.html
CBS i H2S
Zacznijmy znów od raportu:
…gdy poziomy H2S w komórkach wzrastają powyżej optymalnego stężenia, H2S wywołuje hamujące efekty bioenergetyczne (w zasadzie poprzez hamowanie mitochondrialnego kompleksu IV, ale także poprzez inne mechanizmy) (Panagaki i in.2019, 2020; Szabo 2020; Nicholls i in.2013) Rzeczywiście, farmakologiczne hamowanie lub wyciszanie genetyczne CBS może przywrócić funkcje mitochondriów i proliferację komórkową w fibroblastach DS (Panagaki i wsp. 2019) i może poprawić funkcje neurologiczne u myszy z DS (Marechal i wsp. 2019).
CBS i siarkowodór jest mechanizmem skrajnie trudnym do stabilizowania o czym pisałem wielokrotnie. Jednak on odpowiada w znacznym stopniu za dysfunkcję kognitywną, ale i mitochondrialną w ZD.
https://www.zespoldowna.info/cbs-i-mitochondria.html
SUPLEMENTACJA
W raporcie nie mamy wskazówek. Jednak we wcześniejszym analizach widać wyraźnie, że podejście do tego musi być mocno spersonalizowane, gdyż wynika także z polimorfizmów genu CBS, CSE, BHMT, AHCY. Apigenin, czy też hydroksykobalamina, witamina B6 mogą być tutaj pomocne.
https://www.zespoldowna.info/siarkowodor-jego-nadmiar-i-naturalny-inhibitor-apigenin.html
https://www.zespoldowna.info/jak-naprawiac-mitochondria-i-hamowac-starzenie-w-zespole-downa.html
W tym opracowaniu pojawia się to co zawsze MUSI według mnie być. Dyskusja na temat: ILE KALORII OSOBA Z ZD POWINNA PRZYJMOWAĆ DZIENNIE…albo ILE WYSIŁKU MUSI MIEĆ WPISANEGO W SWÓJ DZIEŃ BY MOGŁA ZJEŚĆ TYLE ILE CHCE.
DIETA literalnie to jedno, ale jaka to ma być dieta to drugie. Ciekawą opinię badacze przygotowali w kontekście diety niskosiarkowej i tutaj cytat:
Generalnie dieta o niskiej zawartości siarki obejmuje redukcję mięsa, nabiału, jaj, cebuli, grochu i warzyw kapustnych. Podstawowym celem potencjalnej diety o niskiej zawartości siarki byłoby zmniejszenie wytwarzania H2S, które jest wynikiem zwiększonej aktywności CBS i 3-MST. Aminokwasy, metionina i cysteina są głównymi źródłami siarki. Model matematyczny (Orozco i in. 2019) sugeruje, że dieta o niskiej zawartości metioniny może oferować perspektywę odwrócenia nierównowagi metabolicznej w ZD, ale nadal należy przeprowadzić badania kliniczne w celu sprawdzenia tej teorii.
Kolejnym ciekawym i istotnym elementem jest zwrócenie szczególnej uwagi na ćwiczenia fizyczne. Ja nie będę tego komentował tylko znów wrócę do mojego ulubionego cytatu z Taty Filipa naszego ultramaratończyka: “Chcesz jeść to biegnij”.
Konkluzją tego raportu jest ten wykres. Ja dodam od siebie, że choć on wygląda kosmicznie to nie jest tak trudny do interpretacji jak się wydaje. Mam jedynie duże wątpliwości, czy autorzy sięgnęli po wszystkie obecne dane. Prace dr.Vacca, tudzież dr.Costy wykraczają poza tematykę opisaną przez naukowców, a nie ma ich w tym wymiarze jaki powinien być z mojej perspektywy, stąd zakładam że ograniczenie ich pracy jest istotne, ale kierunkowo jest to praca w odpowiednim wymiarze.
https://molmed.biomedcentral.com/articles/10.1186/s10020-020-00225-8/figures/6
Polecam, warto wrócić do cyklu w którym opisywałem tą tematykę, chociażby do tych linków.
https://www.zespoldowna.info/zaburzenia-mitochondriow-w-zespole-downa-cz-9-jakie-suplementy.html