Zielona herbata – naturalny antyutleniacz, trochę danych “technicznych”
Zielona herbata otrzymywana jest z z liści krzewu herbaty chińskiej (Thea sinensis). Roślina ta wywodzi się z Chin, północnej Birmy i Indii. Jako pierwsi, jej właściwości smakowe i lecznicze docenili Chińczycy. Pierwsze wzmianki, opisujące jej zastosowanie, pochodzą z Chin, sprzed około 4700 lat.
Gdy liście herbaty poddamy zaraz po zbiorze działaniu pary wodnej, a potem zwiniemy je i ususzymy – to otrzymamy tzw. zieloną herbatę.
Jest ona uważana za zdecydowanie zdrowszą i wartościowszą od używanej powszechnie herbaty czarnej. Jest tak dlatego, że w procesie jej otrzymywania, jej najważniejsze związki czynne nie ulegają dezaktywacji.
Zielona herbata zawiera przede wszystkim alkaloidy purynowe i katechiny. Do tych pierwszych zaliczamy: kofeinę, teofilinę i teobrominę. Zawartość głównego alkaloidu – kofeiny w suchej masie liści wynosi 1,5 – 4,5%.
Katechniny to związki polifenolowe z grupy flawonoidów. W zielonej herbacie stwierdzamy 4 główne katechiny: epikatechinę (EC), epigallokatechinę (EGC), galusan epikatechiny (ECG) i galusan epigallokatechiny (EGCG).
Związki te stanowią 25 – 30% suchej masy liścia herbaty. Są one bardzo silnymi przeciwutleniaczami (antyoksydantami). Stwierdzono, że np. EGCG jest 25 – 100 razy wydajniejszym antyoksydantem niż witaminy C i E.
Warto tu też wspomnieć, że liść herbaty zawiera także dużo jonów fluorkowych (do 0,03% suchej masy).
Zbawienne działanie zielonej herbaty na zdrowie człowieka jest dobrze znane. Oto lista cennych właściwości napoju, który jest z niej przyrządzany:
- zmniejsza ryzyko powstania zakrzepów, przez zapobieganie agregacji płytek krwi (katechiny)
- zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy, bo zapobiega utlenianiu złego cholesterolu – LDL (katechiny)
- zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu, bo usuwa szkodliwe dla DNA wolne rodniki (katechiny)
- opóźnia efekty starzenia się przez usuwanie wolnych rodników (katechiny)
- działa przeciwbakteryjnie, a nawet przeciwwirusowo (katechiny)
- pomaga odtruwać organizm, przez wiązanie jonów metali ciężkich (katechiny)
- działa wybitnie przeciwwrzodowo (katechiny)
- obniża poziom cholesterolu we krwi
- poprawia pamięć i rozjaśnia umysł (alkaloidy purynowe)
- wzmacnia zęby (jony fluorkowe)
Bardzo popularna czarna herbata nie posiada większości z wymienionych tu właściwości. Jest tak dlatego, że przy jej produkcji następuje fermentacja liścia herbacianego.
W procesie tym, katechiny zostają utlenione do barwnych związków: teaflawiny i tearubigenu. To właśnie tym substancjom, zaparzona czarna herbata zawdzięcza swój pomarańczowy kolor.
źródło: Maciej Panczykowski